Czwarta edycja Europejskiego Stadionu Kultury 2014 w Rzeszowie przechodzi do historii. Na zakończenie czterodniowej imprezy na scenie Rynku w niedzielę wieczorem odbył się koncert „Art Celebration – Eastern Roots”.

[Not a valid template]

 

Przed publicznością wystąpił gruziński zespół Zumbaland, łączący tradycyjny śpiew z muzyką fusion, kameraliści rzeszowscy, grupa Arso Ensemble, powstała na bazie koncertmistrzów i solistów Filharmonii Podkarpackiej wsparta kameralistami z Ukrainy, formacją Wirtuozi Lwowa.

Wystąpiła również utytułowana podkarpacka formacja Tołhaje, która czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków, grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 r. Zagrała też grupa Tomek Nowak Nu Collective + Maria i Jadwiga Natason. To była fuzja brzmień i melodyki z regionu Bałkanów oraz współczesnych rytmów.

Był też coś dla młodszych słuchaczy. Elementy etno jazzu i hip hopu były dziełem łódzkiej wokalistki i raperki Lilu, lubelskiego DjDBT i Eskaubei. Wielkim finałem koncertu było wykonanie utworu na bazie fragmentów „Orawy” Wojciecha Kilara na nowo zinterpretowanych i zaaranżowanych przez Zbigniewa Jakubka.

Koncert „Art Celebration – Eastern Roots” był ostatnim wydarzeniem muzycznym tegorocznego projektu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2014. Przez cztery dni w Rzeszowie odbyło się blisko 60 wydarzeń artystycznych i kulturalnych, w których wzięło udział 430 artystów z kilkunastu krajów świata.

Najważniejszym wydarzeniem ESK był piątkowy Koncert Główny na Stadionie Miejskim. Na scenie wystąpiło sześć duetów: polscy artyści wraz z zespołami zza naszej wschodniej granicy. Głównym przesłaniem koncertu była Solidarność z Ukrainą. Bawiło się na nim kilkanaście tysięcy osób. Gwiazdą było brytyjskie trio – zespół White Lies.

Pierwsza edycja Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie odbyła się w 2011 r.  Inicjatorem przedsięwzięcia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako gwiazda zagrała trip-hopowa grupa Morcheeba z Wielkiej Brytanii. Rok później do projektu ESK dołączył Lublin. Od zeszłego roku biorą w nim udział już trzy miasta tworząc Wschód Kultury. Do Rzeszowa i Lublina włączył się jeszcze Białystok. Rok temu w stolicy Podkarpacia gwiazdą było Guano Apes.

ESK 2014 w Rzeszowie zainaugurował Wschód Kultury. W lipcu w Lublinie odbędzie się Inne Brzmienia Art & Music Festival, a w sierpniu w Białymstoku – Inny Wymiar.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama