Koncert Galowy zakończył 17. Festiwal Polonusów w Rzeszowie. Duda dziękuje [FOTO]

0
Reklama

Krakowiak, mazur, polonez, kujawiak i wiele innych polskich narodowych tańców zaprezentowała ponad tysięczna grupa Polonusów z 14 krajów podczas Koncertu Galowego. Rzeszowska publiczność była zachwycona.

 

Koncert Galowy zakończył we wtorek pięciodniowy XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, w którym wzięło 37 zespołów z 14 krajów, m.in. Rosji, Kanady, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Brazylii.

Po poniedziałkowym Koncercie „Folklor Narodów Świata”, tym razem nasi międzynarodowi goście zaprezentowali tańce polskie. Poprzedziło je odczytanie listu od Andrzeja Dudy, prezydenta RP przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego. Andrzej Duda był honorowym patronem polonijnego Festiwalu.

W liście prezydent RP podziękował wszystkim widzom, którzy tak licznie się gromadzą na każdej edycji festiwalu oraz organizatorom, którzy z sukcesem tworzą kolejne edycje tej imprezy. Andrzej Duda zwrócił się też do przybyłej Polonii.

„Dziękuję za państwa fascynacje polską kulturą narodową i zainteresowanie rodzimymi zwyczajami. Dziękuję za rozpowszechnianie jej wśród Polaków za granicą. Dziękuję za to, że w ten atrakcyjny sposób przybliżają państwo naszym rodakom, którzy mieszkają z dala od kraju, nasze wspaniałe polskie dziedzictwo i tożsamość oraz umacniają państwo więzi z ojczyzną przodków” – napisał prezydent RP.

„Sprawą olbrzymiej wagi jest by Polacy na całym świecie mieli mocne poczucie ze tworzą wspólnotę zjednoczoną wokół wartości patriotycznych i zorientowaną na wspólne cele” – dodawał.

I chociaż wtorkowy wieczór był zaplanowany w hali Podpromie, to jednak radni miasta Rzeszowa na czele z prezydentem podjęli “uchwałę”, dzięki której boisko zmieniło się w „Karczmę na podzamczu”. To właśnie tam zagadali strudzeni tancerze, by się nieco trunkami posilić i trochę pośpiewać.

Naszych zagranicznych gości mogliśmy na scenie podziwiać w pięknych strojach ludowych, szlacheckich a nawet cygańskich.

Polonusi udowodnili również, że świetnie radzą się z polskimi tańcami, ponieważ rzeszowska publiczność była świadkami, jak mistrzowsko wykonują tańce góralskie, kujawiaki, krakowiaki, polonezy, mazury, tańce łemkowskie, łowickie, podkarpackie, kaszubskie, lubelskie a nawet cygańskie.

Rzeszowska publiczność była tak zachwycona występami, że oprócz  gorących oklasków dało się z trybun usłyszeć również okrzyki: „Brawo!”.

Wyjazd Polonusów z Rzeszowa jest zaplanowany na środę.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: