Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Wręczenie tytułów honorowych obywateli oraz recital Grażyny Łobaszewskiej  – tak zapowiada się uroczystość z okazji 665-lecia lokacji miasta Rzeszowa.

Uroczystość odbędzie się 19 stycznia (sobota) w Filharmonii Podkarpackiej. Dokładnie 19 stycznia 1354 roku król Kazimierz Wielki podarował nasze miasto dyplomacie i rycerzowi, swojemu bliskiemu współpracownikowi Janowi Pakosławicowi, którego pomnik autorstwa rzeszowskiego artysty Krzysztofa Brzuzana stanął w 2014 roku na skwerku przy al. Pod Kasztanami. Pakosławic przyjął nazwisko Rzeszowski. Od tego czasu zaczęła się historia naszego miasta.

Podczas uroczystości 665. rocznicy lokacji miasta odbędzie się ceremonia wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymają prof. Kazimierz Widenka, „ojciec” rzeszowskiej kardiochirurgii i prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zasłużonym mieszkańcem Rzeszowa zostanie natomiast Mateusz Tułecki, twórca znanej konferencji marketingowej InternetBeta, która od 2009 roku jest organizowana w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Muzyczną gwiazdą obchodów 665. rocznicy lokacji Rzeszowa będzie Grażyna Łobaszewska – polska wokalistka i kompozytorka, znana z takich utworów, jak „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy”, czy „Gdybyś”.

Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o Grażynie Łobaszewskiej w 1971 roku na FPR w Zielonej Górze. W 1976 zdobyła w Opolu nagrodę dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodę za „Zwierciadło Czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Od 2000 r. Grażyna Łobaszewska współpracuje z Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Krytycy Łobaszewską porównują z Areth Franklin, czy Billie Holiday, a publiczność jest zachwycona jej własnymi interpretacjami standardów jazzowych, gospel jak również niezwykle osobistymi wersjami kolęd i pastorałek z całego świata.

Artystka w Rzeszowie wystąpi z towarzyszeniem big bandu Chełmskiego Domu Kultury pod dyrekcją Zbigniewa Jakubka.

Obchody 665-lecia lokacji Rzeszowa rozpoczną się godz. 17.00 w Filharmonii Podkarpackiej. Wstęp wolny na podstawie nieodpłatnych zaproszeń, które są do odebrania w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24; tel. 17 853 80 04) od czwartku (10 stycznia) od godz. 9:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwa zaproszenia.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama