Gwiazdy polskiego i europejskiego jazzu upamiętnią muzycznie wybitnego trębacza Tomasza Stańkę podczas koncertu pamięci.
Już za trzy tygodnie (12 listopada) o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert upamiętniający Tomasza Stańko – światowej klasy trębacza jazzowego, rzeszowianina, Honorowego Obywatela Rzeszowa i autora hejnału “Na cztery strony świata. Stańko zmarł pod koniec lipca w wieku 76 lat.
Podczas dwóch części koncertu na scenie wystąpią artyści współpracujący na przestrzeni lat z mistrzem oraz przedstawiciele podkarpackiej sceny jazzowej.
W pierwszej części zostanie zaprezentowany premierowy utwór autorstwa Zbigniewa Jakubka będący m.in. wariacją na temat hejnału miasta, a także utwory Tomasza Stańko, którego autorskiego wyboru dokona rzeszowski wirtuoz kontrabasu Vitold Rek, wieloletni członek zespołów Tomasza Stańko (Freelectronic, C.O.C.X.) i współautor takich płyt jak: “Music 81”, “Witkacy: Peyotl”, “Lady Go czy Switzerland”.
W pierwszej części na scenie pojawią się pianista Dominik Wania, saksofonista Adam Pierończyk, perkusista Cezary Konrad oraz trębacze: Tomasz Dąbrowski, Dominik Mietła i Tomasz Nowak.
Druga część to koncert gwiazd europejskiego jazzu – Marcin Wasilewski Trio – zespołu, który był najdłużej grającym i nagrywającym bandem z Tomaszem Stańko. Gościnnie z Marcin Wasilewski Trio wystąpi ceniony na świecie saksofonista Adam Pierończyk. Oprócz autorskich kompozycji, usłyszymy oczywiście utwory autorstwa Tomasza Stańko.
Bądź na bieżąco.
Koncertom towarzyszyć będzie kolaż unikalnych fotografii autorstwa jednego z najlepszych polskich fotografów Andrzeja Tyszko, prywatnie wieloletniego przyjaciela Tomasza Stańko, który fotografował go przez większość kariery. W foyer Filharmonii Podkarpackiej będzie można tego wieczoru zobaczyć wybrane fotografie Andrzeja Tyszko w dużym formacie.
Dzień wcześniej (11 listopada) w Niezła Sztuka Caffe (1 piętro BWA) odbędzie się otwarte spotkanie wspomnieniowe, podczas którego uczestnicy koncertu podzielą się swoimi wspomnieniami ze współpracy i znajomości z Tomaszem Stańko.
Bezpłatne zaproszenia na koncert będzie można odbierać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej.
(oprac. jg)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Seria wypadków i kolizji na drogach Rzeszowa i okolic. Zimowe warunki zaskoczyły kierowców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/kolizja-rzeszow1-218x150.jpg)



![Walka z zimą w Rzeszowie trwa. Nad głowami czai się śmiertelne zagrożenie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/snieg-lod-sople-dach-218x150.jpg)
![Auto zawisło nad torami. Internauci główkują: jak to się stało? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/jarosla-upadek-z-rampy-03-e1767899305427-218x150.jpg)
![Groźna kolizja. Osobówka zaparkowała z impetem w głębokim rowie [ZDJĘCIA] Sędziszów Małopolski - Seat w rowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszo-malopolski-samochod-w-rowie-04-e1767822703222-218x150.jpg)
![Seria pożarów w Rzeszowie u progu 2026 roku. Jest ważny apel strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozary-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Zniknął po zmroku. Strażacy użyli nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poszukiwania-dron-218x150.jpg)







![Kolej podsumowuje rok na Podkarpaciu. Nowy to kolejne linie, przystanki i wydane miliardy [ZDJĘCIA] dworzec kolejowy Rzeszów główny, peron](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Stacja-Rzeszow-Glowny-z-Systemem-CSDIP-fot.-Anna-Janik-1-218x150.jpg)

![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)





















![Futro z szynszyli i buty z pytona. Tysiące sztuk chronionych zwierząt wjeżdża na Podkarpacie [ZDJĘCIA] futro przemyt](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/futro-malhowice-218x150.jpeg)



![Seria wypadków i kolizji na drogach Rzeszowa i okolic. Zimowe warunki zaskoczyły kierowców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/kolizja-rzeszow1-100x70.jpg)

