Zdjęcie: materiały prasowe

W środę, 9 listopada, o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Na fortepianie zagra Leonora Armellini.

Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina e-moll op. 11 zagra Leonora Armellini. Pochodzi z Włoch, rok temu, podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Warszawie zdobyła V nagrodę. Jest pierwszą Włoszką, która została laureatką konkursu uznawanego za szczyt międzynarodowej pianistyki.

Leonora Armellini wystąpiła ponad 500 razy w ważnych salach koncertowych i na festiwalach na całym świecie, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, czy w Salle Cortot w Paryżu. Występowała też jako solistka z wieloma orkiestrami. 

Armellini nagrała też wiele płyt, a we współpracy z Matteo Rampinem napisała książkę Mozart era un figo, Bach ancora di più, która była ośmiokrotnie wznawiana i została przetłumaczona na język hiszpański. Obecnie Leonora Armellini jest członkiem katedry fortepianu w Konserwatorium Muzycznym Buzzolla w Adrii (Włochy).

Koncert symfoniczny poświęcony Józefowi Wybickiemu, który napisał „Mazurka Dąbrowskiego”, zagrają muzycy Filharmonii Podkarpackiej. W programie Symfonia e-moll „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza. To jedyne dzieło tego gatunku w całej jego twórczości.

Zdjęcie: Dariusz Kulesza

Za pulpitem dyrygenta stanie Jerzy Swoboda. Pochodzi z Rzeszowa, dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Japonii i na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli i Aten.

Advertisement

Swoboda nagrał kilkadziesiąt płyt, m.in. dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Za dokonania artystyczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi , Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Jerzy Swoboda jest pedagogiem Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę dyrygentury.

Bilety na środowy koncert kosztują 40 i 50 zł, do kupienia na filharmonia.rzeszow.pl.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama