Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Dzisiaj (29 lipca) w Rzeszowie zakończy się 16. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W ostatnim dniu imprezy podczas koncertu galowego będzie można usłyszeć kompozycje Wojciecha Kilara, polskie tańce narodowe i regionalne.

Koncert pod nazwą „Wierni Rzeszowowi” otworzy „Polonez” Wojciecha Kilara znany z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. W finale wszystkie zespoły wspólnie zatańczą walca Kilara z filmu „Trędowata” Jerzego Hoffmana.

Walca rozpocznie zespół Wilia z Wilna, który jako ostatni będzie na scenie. Alina Kościółek-Rusin z grupy choreografów festiwalowych poinformowała, że część tancerzy Wilii wystąpi w historycznych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego, a część we współczesnych strojach – panie w sukniach balowych, panowie w smokingach.

W programie koncertu galowego znajdą się najcenniejsze pozycje z repertuarów zespołów polonijnych. Publiczność w rzeszowskiej hali Podpromie obejrzy tańce rzeszowskie, spiskie, kaszubskie, łowickie, krakowskie. Będą też tańce narodowe. Obok poloneza – mazur, kujawiaki, oberki.

Koncert galowy „Wierni Rzeszowowi” rozpocznie się o godz. 19:00. Wczoraj (28 lipca) publiczność miała okazję oglądać „Koncert narodów świata”. Relację i zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ.

W tegorocznym 16. Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który zainaugurował w piątek barwnym korowodem ulicami Rzeszowa, brało udział około tysiąc tancerzy z 37 zespołów. Reprezentowali Polonię z 14 krajów świata.

Tradycyjnie najliczniej reprezentowana była Kanada, z której do Rzeszowa przyjechało 9 zespołów, oraz USA, które reprezentuje 8 grup. 4 grupy przybyły z Wielkiej Brytanii. Zza wschodniej granicy na festiwal przyjechało 8  zespołów z: Rosji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Polskę odwiedziły także zespoły z Rumunii, Czech, Niemiec, Szwecji, Brazylii oraz Szwajcarii.

Najdłużej trwała podróż do Rzeszowa zespołu Syberyjski Krakowiak. Jego członkowie przez pięć dni musieli przebyć pociągiem ponad 6 tysięcy km, aby dotrzeć na festiwal z syberyjskiego miasta Abakan.

Festiwal w Rzeszowie organizowany jest co trzy lata.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: