Dawid Podsiadło w Lukrze, spektakl „Białe Małżeństwo” Tadeusza Różewicza w Teatrze Maska, wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi. W ten weekend w Rzeszowie będzie się dużo działo. Co wybrać?

KONCERTY

Na muzycznej scenie Rzeszowa w ten weekend każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza propozycja to koncert Dawida Podsiadło w klubie Lukr. Ten młody artysta ma już na swoim koncie dwa solowe albumy.

Dawid jest jedną z największych gwiazd polskiej muzyki popularnej. Utalentowany artysta, ceniony przez krytyków i uwielbiany przez fanów w piątek (26 lutego) zagra koncert  w Lukrze. Początek o 19:00. Bilety można kupić w  punkcie Info Millenium Hall na parterze oraz TUTAJ . Cena – 59 zł.

Fanów muzyki alternatywnej z pewnością zainteresuje koncert Świetlików w klubie Vinyl. Zespół powstał w 1992 roku, a wśród swoich słuchaczy miał takie wybitne postaci jak Wisława Szymborska czy Czesław Miłosz.

Album „Cacy Cacy Fleischmaschine został nominowany do nagrody Fryderyka ’96. Ze Świetlikami współpracowali m.in. Kasia Nosowska, Lech Janerka czy Bogusław Linda. Liderem zespołu jest Marcin Świetlicki, znany i wielokrotnie nagradzany poeta. Przez lata grupa utrwaliła swój własny niepowtarzalny styl, który w świadomości wielu słuchaczy utkwił na dobre.

Świetliki koncert zagrają w piątek (26 lutego.) o godzinie 20:00. Bilety w cenie 40zł/30zł dostępne na stronie ekobilet.pl  lub w sklepie TOXIC (ul. 3 Maja 30), w sklepie Soplica (Rynek 10), w Filonie (pokój 406B – 4 piętro), w klubie Vinyl (Piłsudskiego 31).

Ostatnia propozycja, to koncert DonGuralesko w klubie  Pod Palmą w sobotę (27 lutego). Raper będzie promował swój najnowszy album MAGNUM IGNOTUM (preludium). Po łacinie tytuł nowej płyty oznacza „wielką niewiadomą”. Wierni fani jednak doskonale będą wiedzieli po co w najbliższą sobotę pojawią się Pod Palmą. Początek o 20:00.

Jeszcze do piątku można kupić bilety w cenie 35 zł . W dniu  koncertu 40 zł. Bilety dostępne są w sklepie Toxic (ul. 3 Maja 30), biurze Thorn & Emm (ul. Cicha 4), Trasie Podziemnej (ul. Rynek 26) oraz online – TUTAJ i TUTAJ.

TEATR

Trzy teatry, trzy spektakle, każdy inny. Pierwszą propozycja jest klasyczną literaturą w nowoczesnej odsłonie. Dlaczego? Bo  „Białe małżeństwo” Tadeusza Różewicza w interpretacji Olega Żiugżda to już nie tylko walka z „obsceną”. To walka między „naturą” a „kultura”, między „cielesnością” a „duchowością”.  Między tym co jest teraz a przeszłością i przyszłością.

Cały spektakl to retrospekcja wspomnień Bianki. Dorosła już bohaterka wspomina swoją utraconą młodość, kiedy to zmagała się ze swoją budzącą się cielesnością. Spektakl to jednocześnie farsa, melodramat, nadętość i wrażliwość.

Istotą „Białego małżeństwa” jest współczesny cynizm. Spektakl odbędzie się w piątek (26 lutego.) o godzinie 19:00 w Teatrze Maska. Bilety można kupić w kasie biletowej w cenie: 20 zł (normalny) i 15 zł (bilet ulgowy lub dla grup zorganizowanych).

„Coś w rodzaju miłość” to kolejna propozycja, tym razem jest to premiera, która zachwyci? Każdy ma w głowie idealną wizję siebie, którą chciałaby pokazać światu. W „Coś w rodzaju miłość” jest ich dwoje. Ona za wszelką cenę chce czuć się piękna, mimo upływającego czasu. On, niespełniony „samiec alfa”, walczy o swoją dominującą pozycję w towarzystwie. Jego obecność staje się nadzieją dla niej.

Spektakl jest przepełniony mrocznym klimatem. Bohaterowie zrobią wszystko, aby pokazać światu wymarzoną wersję siebie. Aby się o tym przekonać warto w sobotę (27 lutego) przyjść  do Teatru im. Wandy Siemaszkowej o godzinie 18:00. Bilety na premierę dostępne są w kasie biletowej oraz online w cenie: 45 zł i 35 zł.

Aby w niedzielny wieczór wyciszyć się, warto wybrać się do Teatru Przedmieście na „Podróż”. Spektakl jest artystyczną ucztą, podczas której poznamy losy św. Józefa. Losy, które tak często przypominają nasze. To kameralna opowieść o powołaniu, podróżach w głąb siebie, szukaniu bliskiej relacji z Bogiem.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o trzytomową powieść Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Sztukę będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę (28 lutego.) o godzinie 19:00 w Teatrze Przedmieście przy ul. Reformackiej 4. Bilety można rezerwować pod numerem telefonu: 667 714 730 w cenie 30 zł i 20zł.

WYSTAWY

W kręgu artystyczno-literackim pozostaje również Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie, która zorganizowała wirtualną wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Są na niej m.in. książki poświęcone twórczości pisarza,  albumy jubileuszowe oraz autografy Sienkiewicza.

Podczas słuchowiska „Latarnik” z roku 1966 można usłyszeć takich wybitnych aktorów jak: Aleksandra Śląska, Władysław Hańcza czy Jan Świderski. Wystawę można zobaczyć TUTAJ.

W Muzeum Okręgowym przy ul. 3 Maja, natomiast można oglądać wystawę  „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki”. Cztery sale wystawowe ukazują etapy walk o niepodległość. Podstawnym elementem tej wystawy są odznaczenia, odznaki pamiątkowe i emblematy oraz inne pamiątki związane z naszym regionem.

Zobaczyć można tu również cenny zabytek z okresu odzyskania niepodległości – czapkę rogatywkę. Całość wystawy została uzupełniona aranżacjami oddającymi ducha tamtych czasów. Ekspozycję uzupełniają multimedia oraz bogata ikonografia. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę można zobaczyć w godzinach otwarcia muzeum.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama