Zdjęcie: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Reklama

Od 10 do 16 lutego zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Powodem jest międzynarodowa konferencja na temat Bliskiego Wschodu, która w dniach 13-14 lutego odbędzie się w Warszawie.

Warszawską konferencję poświęconą głównie wpływom Iranu organizują Polska i USA. Udział w konferencji zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo. W Warszawie spodziewany jest też premier Izraela Benjamin Netanjahu.

W związku z konferencją od niedzieli 10 lutego do 16 lutego na granicach zostaje przywrócona tymczasowa kontrola. Jak poinformowała mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, podróżni powinni w tym czasie pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów – paszportu lub dowodu osobistego

Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie aż 287, w tym 264 na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 142, ze Słowacją  – 62, z Niemcami – 48, z Litwą – 12.

Kontrole przeprowadzane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej będą wyrywkowe. – Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują – zapowiada mjr Elżbieta Pikor. 

Obywatele UE, EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać do Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Obywatele tzw. państw trzecich muszą mieć paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kontrola na granicy wewnętrznej była tymczasowo przywracana już czterokrotnie – podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku oraz na przełomie listopada i grudnia 2018 r. z powodu szczytu klimatycznego w Katowicach. 

Według mjr Elżbiety Pikor, tymczasowe kontrole nie mają większego wpływu na utrudnienia w ruchu na drogach przecinających granicę państwową. Za nielegalne przekroczenie granicy grozi 500-złotowy mandat.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.