Andrzej Duda odwiedził fabrykę ML System, wręczył Nagrody Gospodarcze [ZDJĘCIA]

Reklama

Dwa lata temu wręczył jej Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, w czwartek zobaczył ją od środka. Andrzej Duda, prezydent RP, odwiedził podrzeszowską firmę ML System. Wieczorem wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP.  

 

Andrzej Duda w czwartek był głównym gościem rozpoczętego dwudniowego Kongresu 590 w Jasionce. Po południu pojechał do Zaczernia koło Rzeszowa, gdzie zobaczył, jak funkcjonuje ML System, producent innowacyjnych paneli fotowoltaicznych.

Dziennikarze z daleka obserwowali, jak Andrzej Duda zwiedza fabrykę. Po jej terenie prezydenta oprowadzali Dawid Cycoń, szef i założyciel ML System, oraz Edyta Stanek, przewodnicząca rady nadzorczej i współzałożycielka spółki.

– Prezydent podczas zwiedzania wysłuchał krótkiej prezentacji dotyczącej tego, co tworzymy w dziale badań i rozwoju naszej firmy, jak wytwarzane są nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne i szyby, które dają prąd – mówił później Dawid Cycoń.

– Prezydent miał także okazję zobaczyć prototypy dachówek fotowoltaicznych. Był pod ogromnym wrażeniem technologii, która tutaj jest tworzona i umiejętności przeobrażania jej do rzeczywistej technologii produkcyjnej, która nadaje się do sprzedaży – dodawał szef ML System. 

Dwa lata temu, gdy Andrzej Duda wręczał firmie Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, ta zatrudniała ok. 70 osób. Dzisiaj pracuje w niej dwa razy więcej ludzi. Czy nagroda od Dudy pomogła firmie? – Dzięki niej jesteśmy rozpoznawalną marką w Polsce. Wcześniej znano nas tylko na Podkarpaciu. Teraz pracujemy, aby być marką rozpoznawalną na świecie – mówi Dawid Cycoń.

ML System powstało w 2007 roku. Początkowo działo jako zakład produkcyjny przy inkubatorze przedsiębiorczości. Od 2016 roku firma ma swoją fabrykę w Zaczerniu, a od 2018 r. jest na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Obecnie w 140-osobowej załodze znajduje się 25-osobowa kadra naukowo-badawcza.  

ML System w przyszłym roku planuje wybudować drugą halę produkcyjną pod rozwój technologii kropek kwantowych. Hala, którą w czwartek zwiedził Andrzej Duda, ma blisko 100 m kw. Pracownicy zajmują się fotowoltaiką i obróbką szkła.

Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP rozdane

 

Andrzej Duda w czwartek wieczorem ponownie pojawił się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, gdzie po raz trzy wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Otrzymało je 9 firm. W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw nagrodę zdobył rzeszowski Ultratech, producent części i podzespołów dla światowych firm lotniczych i energetycznych

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W kategorii Narodowy Sukces prezydencką nagrodę otrzymała Ceramika Paradyż, czołowy producent płytek ceramicznych w Polsce. Firma Vigo System, światowy lider w produkcji niechłodzonych fotonowych detektorów podczerwieni, otrzymała nagrodę w kategorii Międzynarodowy Sukces. Bank PKO BP z kolei zdobył nagrodę w kategorii Odpowiedzialny Biznes.

W kategorii Firma Rodzinna laureatem została MB – Pneumatyka, produkująca złącza do pneumatycznych układów hamulcowych w samochodach ciężarowych, autobusach oraz naczepach. W kategorii specjalnej STARTUP_PL nagrodzono Photon Entertainment, producent pierwszego na świecie interaktywnego robota edukacyjnego dla dzieci, który rozwija się wraz z dzieckiem.

W kategorii specjalnej Badania + Rozwój nagrodę otrzymała Astronika, która projektuje, buduje, integruje i testuje systemy mechaniczne wykorzystywane w pojazdach i urządzeniach kosmicznych. Laureatem Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP został Zbigniew Grycan, założyciel i właściciel firmy „Grycan – Lody od pokoleń”. 

W tym roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Andrzej Duda wręczył także nagrodę specjalną dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat. Laureatem została Warszawska Fabryka Platerów HEFRA, producent ekskluzywnych sztućców i galanterii stołowej. Firma działa od 1824 roku. 

Andrzej Duda o laureatach nagród mówił: – Każda z firm może być wzorem dla innych. Jesteście ludźmi niezwykle ambitnymi, którzy we wspaniały sposób rozwijają Polskę. 

Prezydent zapowiedział w Jasionce powołanie Rady ds. Przedsiębiorczości. To efekt rozmów, jakie Duda przeprowadził z biznesmenami podczas pierwszego dnia Kongresu 590. W skład rady mają wchodzić przedsiębiorcy, z którymi będzie można dyskutować, co można w polskim systemie prawnym poprawić.

– W jaki sposób ułatwić funkcjonowanie polskiemu biznesowi i jak stworzyć jeszcze lepsze warunki do jego rozwoju, do budowania naszej pomyślności i coraz lepszych warunków życia dla naszego społeczeństwa – powiedział Andrzej Duda. 

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama