Andrzej Duda nagrodził najlepszych polskich przedsiębiorców [FOTO]

Sześć firm otrzymało w czwartek Nagrody Gospodarcze podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Statuetki wręczył prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, gdzie odbywa się Kongres 590, na zakończeniu pierwszego dnia wydarzenia dla polskich przedsiębiorców, miejsce finał Nagród Gospodarczych.

Prezydent wręczył nagrody w sześciu kategoriach: Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Start-up PL (kategoria specjalna), Badania + Rozwój (kategoria specjalna).

W kategorii Lider MŚP laureatem została firma ML System z Zaczernia koło Rzeszowa. W drugiej kategorii Nagrodę Gospodarczą – fabryk naczep Wielton. W kategorii Międzynarodowy Sukces  statuetkę otrzymała firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS) z Bielska Białej.

W kategorii Odpowiedzialny Biznes laureatem zostały Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Najlepszym polski startupem został działający w branży druku Zortrax.

W ostatniej kategorii Badania + Rozwój najlepszy okazał się OncoArendi Therapeutics z Łodzi. To firma biotechnologiczna specjalizująca się w poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków.

Andrzej Duda powiedział, że tegoroczny wybór laureatów prezydenckich Nagród Gospodarczych był bardzo trudny. – Tylko drobne szczegóły różniły sukces odniesiony przez obecnych przedsiębiorców i bardzo ciężko było w poszczególnych kategoriach wyłonić zwycięzców – powiedział prezydent RP.

Twórca Comarchu z nagrodą indywidualną

Podczas czwartkowej uroczystości Andrzej Duda przyznał również nagrodę indywidualną „za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości”. Prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela krakowskiej firmy informatycznej Comarch.

 – Ludzi, którzy odnieśli sukces w biznesie, w naszym kraju jest wielu, natomiast tu jest bardzo specyficzna sytuacja. Otóż pan profesor w jakimś sensie dodał swoje talenty, jako przedsiębiorca, do tych talentów naukowych, które realizował już od – można powiedzieć – dziesięcioleci, które ostatecznie doprowadziły go do tytułu profesorskiego – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił „wielki dorobek” prof. Janusza Filipiaka nie tylko dla polskiej nauki, ale też „wielki dorobek dla polskiej przedsiębiorczości”. – To wielki dorobek także dla naszych wykwalifikowanych kadr informatyków, menedżerów – powiedział prezydent Duda.

Dickinson: Nienawidzę słowa „klienci”

Gościem specjalnym pierwszego dnia Kongresu 590 był Bruce Dickinson, wokalista znanego na całym świecie heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Dickinson jest właścicielem firmy Cardiff Aviation zajmującej się serwisowaniem wąskokadłubowych odrzutowców.

Muzyk podczas swojego wystąpienia w Jasionce za przykład biznesu, który powstał od zera, wymienił Facebooka. Bruce Dickinson zaznaczał, że nienawidzi sformułowania „klienci”. – Każdy człowiek jest istotą, posiadającą emocję i godną uwagi, a nie kolejnym „klientem” – mówił wokalista Iron Maiden, którego majątek szacowany jest na ponad 70 mln zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Definicja „klienta” dla mnie brzmi tak: to osoba, która może od ciebie odejść. Ty nie odchodzisz od swojego zespołu piłkarskiego, nawet jeśli przegrywa, bo nie jesteś klientem, tylko kibicem i twoja firma, bez względu na to jaka ona jest, musi sobie stworzyć grupę fanów a nie klientów – mówił Dickinson.  

Dickinson pokazywał uczestnikom Kongresu telefon – starą Nokię. Telefon służy muzykowi-biznesmenowi wyłącznie do rozmawiania. 

– Problem z gospodarką opartą na wiedzy polega na tym, że łatwo spędzić cały dzień, wysyłając maile, a w rzeczywistości nic z tego nie powstaje. Nie bójcie się telefonów, nie bójcie się ludzi – podkreślał Bruce Dickinson. 

Pomysły i idee przyrównowywał do… komarów, które gdzieś krążą i bzyczą, a nawet w pewnej chwili, gryzą w tyłek. – Wszystkie pomysły już są, tylko musimy je odkryć. Kluczem jest myślenie trochę jak dziecko, bo kiedy byliśmy dziećmi, nie mieliśmy regulaminów – mówił wokalista Iron Maiden. 

Deklaracja ws. wieprzowiny

Podczas pierwszego dnia Kongresu 590 została również podpisana deklaracja rozwoju rynku produkcji mięsa wieprzowego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, marszałka podkarpackiego – Władysława Ortyla oraz Andrzej Goździkowskiego, prezesa firmy Cedrob, jednego z architektów sukcesu polskiego drobiu.

Deklaracja, która mówi o odbudowie rodzimego rynku produkcji wieprzowiny, zawiera siedem punktów. Jednym z nim jest zbudowanie „zgodnie z założeniami patriotyzmu gospodarczego” zintegrowanego łańcucha wartości w gospodarce rolnej – począwszy od producenta pasz, producenta trzody chlewnej aż po nowoczesne zakłady produkcyjne.

Innym punktem deklaracji jest stwarzanie warunków do „poprawy konkurencyjności polskiej wieprzowiny na światowym rynku”, a także zapewnienie Polakom łatwiejszego dostępu rodzimej żywności wysokiej jakości”.

„Konstytucja dla Biznesu”

W piątek drugi, a zarazem ostatni dzień Kongresu 590. Najważniejszym punktem będzie ogłoszenie przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Konstytucji dla Biznesu”, czyli pakietu rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm.  

Kongres 590 zorganizowała Fundacja im. Sławomira Skrzypka. Bierze w nim udział ok. 2 tys. gości. To dwa dni rozmów, pięć bloków tematycznych, kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. Głównym celem Kongresu jest wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

(ram, ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama