Są problemy
Inna trudność to opieka nad dziećmi. 70 proc. dzieci uciekających przed wojną do Polski jest w wieku szkolnym, 30 proc. w wieku przedszkolnym. Ich matki muszą pracować, więc dzieci wymagają opieki.
– Wsparcie językowe dla dzieci jest kluczowe, bo szkoła bez zrozumienia słów nauczyciela nie ma sensu – mówił Valeriy Korol, wiceprezes Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Największą zdolność do adaptacji mają Ukraińcy, którzy prowadzili u siebie małe i średnie przedsiębiorstwa. Aby wykorzystać ich potencjał powstają firmy konsultacyjne. Informują o zasadach rozpoczynania działalności w Polsce, obowiązujących przepisach i dofinansowaniach na rozwój własnych biznesów.
– Niezbędne są programy językowe, programy pozwalające potwierdzić kwalifikacje, np. pielęgniarek czy inżynierów. Uchodźcy muszą mieć konta osobiste, na które będą otrzymywać wynagrodzenie, opłacać z nich rachunki. Stale wypracowujemy rozwiązania, upraszczamy procedury, bo uczymy się potrzeb Ukraińców – wyliczał Jacek Szugajew, prezes zarządu Kredobanku.
Nagroda prezydenta RP
Kongres 590 to dwa dni rozmów z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Tematy dotyczą przyszłości polskiej gospodarki, bezpieczeństwa i zacieśniania współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza. Z uwagi na wojnę, szczególne miejsce w programie zajmuje Forum Polsko-Ukraińskie zorganizowane we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą.
W czwartek wieczorem odbędzie się uroczysta gala wręczenia Narody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To wyróżnienie przyznawane raz w roku. W uroczystości weźmie udział Andrzej Duda, prezydent RP.
Kongres 590 został zorganizowany po raz 7. Tegoroczny odbywa się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Poprzednie były w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, ale teraz stacjonują tam żołnierze amerykańscy.
(pap, la)