Zdjęcie: Michał Hubala / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Nie wszyscy Ukraińcy wrócą do siebie. Jak im pomóc wykorzystując ich kompetencje, czy przeniosą do Polski swoje biznesy? O tym rozmawiali uczestnicy Polsko-Ukraińskiego Forum, podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.

Po wybuchu wojny w Ukrainie, do Polski przyjechało ponad 7,76 mln osób. Większość, bo prawie 6 mln wróciła do siebie. Na terenie naszego kraju  przebywa więc około 2 mln Ukraińców.
 
Pracę znalazło około 400 tys. osób. Najczęściej w gastronomii, handlu i transporcie. Ale wśród uchodźców są też lekarze, nauczyciele, czy informatycy. – Warto wykorzystać ich potencjał i umożliwić im podjęcie godnej pracy – przekonywał dr Bruno Surdel, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Są problemy

Nie będzie to jednak proste. Problemem jest nieznajomość języka, która uniemożliwia wykonywanie zawodu. Dodatkowo, uchodźcy sami nie wiedzą, jak długo będą mieszkali w Polsce. To rodzi problem z przygotowaniem i zaplanowaniem kursów językowych czy innych, przygotowujących do wykonywania wybranego zawodu.
 

Inna trudność to opieka nad dziećmi. 70 proc. dzieci uciekających przed wojną do Polski jest w wieku szkolnym, 30 proc. w wieku przedszkolnym. Ich matki muszą pracować, więc dzieci wymagają opieki.

 – Wsparcie językowe dla dzieci jest kluczowe, bo szkoła bez zrozumienia słów nauczyciela nie ma sensu – mówił Valeriy Korol, wiceprezes Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Największą zdolność do adaptacji mają Ukraińcy, którzy prowadzili u siebie małe i średnie przedsiębiorstwa. Aby wykorzystać ich potencjał powstają firmy konsultacyjne. Informują o zasadach rozpoczynania działalności w Polsce, obowiązujących przepisach i dofinansowaniach na rozwój własnych biznesów.

 – Niezbędne są programy językowe, programy pozwalające potwierdzić kwalifikacje, np. pielęgniarek czy inżynierów. Uchodźcy muszą mieć konta osobiste, na które będą otrzymywać wynagrodzenie, opłacać z nich rachunki. Stale wypracowujemy rozwiązania, upraszczamy procedury, bo uczymy się potrzeb Ukraińców – wyliczał Jacek Szugajew, prezes zarządu Kredobanku.

Nagroda prezydenta RP

Kongres 590 to dwa dni rozmów z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Tematy dotyczą przyszłości polskiej gospodarki, bezpieczeństwa i zacieśniania współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza. Z uwagi na wojnę, szczególne miejsce w programie zajmuje Forum Polsko-Ukraińskie zorganizowane we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W czwartek wieczorem odbędzie się uroczysta gala wręczenia Narody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To wyróżnienie przyznawane raz w roku. W uroczystości weźmie udział Andrzej Duda, prezydent RP. 

Kongres 590 został zorganizowany po raz 7. Tegoroczny odbywa się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Poprzednie były w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, ale teraz stacjonują tam żołnierze amerykańscy.

(pap, la)

Reklama