Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie
Reklama

W Muzeum-Zamku w Łańcucie zakończono prace remontowo-konserwatorskie. Od nowego sezonu turystycznego turyści będą mogli obejrzeć nową ekspozycję w zamkowych piwnicach.

Będą to Łaźnie Rzymskie, które powstały w latach 1928-29, gdy właścicielem zamku był ostatni ordynat Alfred III Potocki. W ówczesnych czasach było to bardzo luksusowe spa, wyposażone m.in. w najnowocześniejsze systemy grzewcze, saunę, urządzenia do elektroterapii, urządzenia kąpielowe, przyrządy gimnastyczne oraz bar i pokój wypoczynkowy.

Woda do łaźni była doprowadzana z oddalonej o ok. 10 km Handzlówki. Korzystali z nich znakomici goście, m.in. rumuński król Ferdynand I oraz Gloria Swanson – aktorka kina niemego.

Odtworzenie pomieszczeń ordynackiego spa było możliwe dzięki archiwalnym zdjęciom z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, autorstwa Józefa Piotrowskiego. Udało się zachować i odnowić część elementów łaźni. Oryginalne są np. schody z boazerią, lampa, taboret barowy, waga czy komplet wypoczynkowy, który wcześniej znajdował się w Bibliotece.

Również w kąpielisku można będzie zobaczyć autentyczne elementy wyposażenia – do naszych czasów zachowała się cześć elementów metalowych, wanny, stół z marmurowym blatem. Oryginalne są też spłuczki z napisem „przycisnąć” oraz część polichromii i płytki.

W trakcie prac rekonstrukcyjnych zakupiono stół do części wypoczynkowej, lampy do fizjoterapii, część oświetlenia, sedesy.

Turyści będą mogli obejrzeć również przedmioty zrekonstruowane, wykonane przez rzemieślników – metalurga i stolarza. To boazeria ze snycerką i rzeźba Bahusa, drewniana podłoga, kabina do elektroterapii, siedzisko w jednej z łaźni, kinkiety metalowe, armatura natryskowa w kąpielisku czy lustro do toalety, znajdujące się przy korytarzu do windy.

Ze względów bezpieczeństwa i konserwatorskich wejście do Łaźni Rzymskich będzie limitowane. Jednorazowo będzie mogła je zwiedzać grupa licząca maksymalnie 10 osób. Nowa ekspozycja znajduje się w piwnicach – miejscu, w których szczególnie trzeba zwracać uwagę na poziom wilgotności względnej w powietrzu.

Łaźnie Rzymskie nie były jedynym zadaniem w ramach prac remontowo-konserwatorskich. Objęły one także zamkowe elewacje wraz ze stolarką, izolacje budynku, uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej, alejki z wykonaniem monitoringu i sieci wi-fi, taras południowy, wybrane rzeźby, małą architekturę parkową, fortyfikacje i ogrodzenie. 

Projekt o wartości ponad 42,8 mln zł uzyskał dofinansowanie z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – ponad 29 mln zł. Pieniądze pochodziły również e budżetu województwa podkarpackiego oraz łańcuckiego Muzeum.

Nowy sezon turystyczny rozpocznie się w lutym 2020 roku. Natomiast do końca 2020 r. roku potrwają prace remontowo-konserwatorskie i budowlane w Oranżerii oraz Ujeżdżalni.

Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: