Zdjęcie: Straż Miejska w Rzeszowie
Reklama

– Chcę, aby Straż Miejska “obstawiła” pergole i przyglądała się, kto wyrzuca śmieci – polecił w poniedziałek Straży Miejskiej Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

“Śmieciowy armagedon”, który nawiedził Rzeszów początkiem roku oraz podwyżka cen za wywóz odpadów w mieście, spowodował, że coraz więcej mieszkańców zaczyna baczniej przyglądać się temu, kto korzysta z ich osiedlowych pergoli. Coraz częściej skargi kierują  także do Straży Miejskiej. 

Skutek? Tylko w samym październiku strażnicy ukarali mandatami (do 500 zł) 15 osób za podrzucanie śmieci. Przykładowo, 8 października strażnicy w trakcie kontroli pojemników selektywnych przy ul. Paderewskiego i Krzyżanowskiego znaleźli 5 podrzuconych worków.

W workach były faktury z dokładnym adresem i danymi osobowymi “śmieciowych podrzucaczy” z Kraczkowej. 

W tym “niechlubnym” gronie znaleźli się też mieszkańcy Zaczernia, Strażowa, Niżatyc, Leśniówki, Leżajska i Rzeszowa. Tak, Rzeszowa. Niestety, zdarza się, że nasi mieszkańcy przywożą śmieci z jednego osiedla na drugie, by mniej płacić za odbiór odpadów u siebie. 

Tadeusz Ferenc, prezydent  Rzeszowa, po prawie rocznej obserwacji problemu, w poniedziałek podczas narady ze swoimi  pracownikami, stwierdził, że do sprawy należy podejść, jak do choroby – trzeba zapobiegać, aby potem nie leczyć. 

– Chcę, aby Straż Miejska “obstawiła” pergole i przyglądała się, kto wyrzuca śmieci. Chcę, aby ludzie, którzy podrzucają odpady mieli świadomość, że pergole są pilnowane – mówił do komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie Tadeusz Ferenc. 

Polecenie prezydenta Rzeszowa wcielono w życie natychmiast. Pierwsza “obstawa” pergoli rozpocznie się już w poniedziałek (21 października) między godz. 18:00 a 19:00.

– Patrole zostaną skierowane w okolice pergoli oraz w miejsca, typu ogrody działkowe, gdzie najczęściej dochodzi do podrzucania śmieci. Strażnicy będą przyglądać się osobom, które wyrzucają odpady – wyjaśnia Marek Kruk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

– Nie będziemy każdego legitymować. Raczej będziemy się przyglądać i podchodzić do tych osób, które np. szybko wysiadają z samochodu i zostawiają śmieci przed pergolą  – zapowiada. 

Straż Miejska szczególnie będzie kontrolować ulice: Paderewskiego, Kopernika, Słowackiego, Kochanowskiego, os. Mieszka I, Załęże oraz teren spółdzielni “Projektant” na os. Przybyszówka, a także tereny na os. Słocina, os. Budziwój oraz ogródki działkowe.

Wybór miejsc nie jest przypadkowy. To właśnie w tych rejonach najczęściej dochodzi do podrzucania śmieci. Akcja ma trwać do odwołania. 

Z obserwacji strażników wynika, że najczęściej podrzuca się odpady zielone, części samochodowe i materiały  budowlane. – Robią to zarówno firmy, jak i osoby prywatne, zarówno ci, którzy mieszkają lub prowadzą działalność w podrzeszowskich gminach, jak i sami rzeszowianie – twierdzi Marek Kruk. 

Do najbardziej “spektakularnych” przykładów podrzuconych  śmieci strażnicy zaliczają dwa ubiegłoroczne zdarzenia: podrzucenie 100 opon pod most Mazowieckiego oraz wyrzucenie materiałów budowlanych na łąki w okolicach giełdy samochodowej na Załężu. W pierwszym przypadku nie udało namierzyć się sprawcy, w drugim – właściciel firmy budowlanej z Jarosławia dostał mandat i polecenie wysprzątania terenu. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: