“Konkurs Moniuszkowski” w Filharmonii Podkarpackiej. Patronuje prof. Gliński

0
Reklama

W roku Moniuszkowskim, czyli w 2019, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się pierwszy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Pula nagród wynosi prawie 80 tys. euro.

 

Kolejna ważna chwila dla Filharmonii Podkarpackiej nastąpiła we wtorek (18 grudnia) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To właśnie tam Marta Wierzbieniec, dyrektor filharmonii; Maxymilian Bylick, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca; Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, oraz prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury, podpisali list intencyjny dotyczący organizacji w Rzeszowie konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. 

– Polska muzyka jest bardzo silną stroną naszej kultury – mówi podczas uroczystości prof. Gliński. Wicepremier podkreślił także, że konkurs odbędzie się też w wyjątkowym czasie, ponieważ przyszły rok będzie poświęcony urodzonemu przed 200 laty wybitnemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszko. Polski kompozytor urodził się 5 maja 1819 r. – Przyszły rok Moniuszkowski będziemy bardzo godnie obchodzili – zapowiada prof. Gliński.  

Cel – propagowanie muzyki polskiej XIX i XX wieku

„Konkurs Moniuszkowski” w Filharmonii Podkarpackiej ma się odbyć w dniach 20-27 września 2019 roku. Jego celem jest promowanie tej części wielkiego dorobku muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub – z różnych powodów – jest mniej popularna w praktyce koncertowej.

To niezwykłe wydarzenie ma być także okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także ma sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Zadaniem konkursu jest także promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów oraz propagowanie wydarzeń artystycznych o zasięgu międzynarodowym, odbywających się w Polsce.

Pierwsze edycja na fortepian i zespoły kameralne 

Pierwsza edycja konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy szesnastoosobowe). W muzycznych zmaganiach nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników.

Uczestnicy „Konkursu Moniuszkowskiego” będą prezentować utwory 50 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 20-26 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Koncert laureatów, połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień, odbędzie się 27 września i zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zgłoszenia do konkursu należy składać do 23 czerwca. Nie później niż miesiąc przed tym terminem zostaną zorganizowane eliminacje dla polskich uczestników konkursu.

Prawie 80 tys. euro na nagrody 

Jury „Konkursu Moniuszkowskiego” będzie się składać z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego. Odrębnie w obu kategoriach zostaną przyznane trzy nagrody główne: I nagroda – 20 tys. euro, II nagroda – 10 tys. euro, III nagroda – 5 tys. euro oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 1,5 tys. euro. Ponadto przyznane zostaną nagrody specjalne, indywidualne i inne nagrody pozaregulaminowe.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.konkursmuzykipolskiej.pl.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: