Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Ratusz ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Maska w Rzeszowie. Czy to oznacza, że czas rządów Moniki Szeli dobiega końca?

– Absolutnie nie! Konkurs ogłosiliśmy dla przejrzystości. Monika Szela ma za sobą dwie pełne, 5-letnie, kadencje, ostatnią przedłużyliśmy o rok do czasu ogłoszenia konkursu. Liczymy, że Monika Szela w nim wystartuje. Dobrze oceniamy jej pracę – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, nadzorująca miejską kulturę.

– Niech dyrektorem Maski będzie najlepszy z najlepszych. Sam fakt ogłoszenia konkursu nie oznacza, że myślimy o wymianie dyrektora teatru. Podobnie się dzieje w szkołach, gdzie w 23 placówkach też będą konkursy na dyrektorów i dotychczasowi będą mogli w tych konkursach wystartować – podkreśla wiceprezydent Stachowska. 

Ciężka praca się obroni?

Monika Szela we wtorek (30 stycznia) zapowiedziała, że wystartuje w konkursie na dyrektora Maski. – Teatrowi potrzeba stabilnego finansowania organizatora i zapewnienia godnego wynagrodzenia dla pracowników, bo od stycznia spora jej część, bez względu na wykształcenie i staż pracy, zarabia najniższe możliwe wynagrodzenie – mówi Szela. 

– Natomiast ze wspaniałym szefem artystycznym walczymy o najwyższą jakość naszych spektakli, o mądry repertuar. Te produkcje są docenianie i przez rzeszowską publiczność, i ogólnopolskie gremia konkursowe. Dużo ważnej i pięknej pracy jest na naszym koncie, nie zmarnowaliśmy tych lat – uważa Monika Szela. 

– Ta ciężka praca powinna się sama obronić, ale jeśli trzeba, przedstawimy ją przed 9-osobową komisją – dodaje obecna dyrektorka Maski.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Monika Szela dyrektorem Maski jest od 2012 roku. Najpierw została dyrektorem na trzy lata, potem kontrakt przedłużono jej na kolejne trzy, a ostatni o 5 lat. Jest on ważny do końca sierpnia br. – nowego dyrektora Maski poznamy więc po wakacjach. Na zgłoszenia kandydatów ratusz czeka do 29 lutego. Oferty zamierza przeanalizować do 31 maja br. 

Niepotrzebny konkurs? 

Argumenty miasta o „przejrzystości” odnośnie przyczyn ogłoszenia konkursu na dyrektora Maski, nie wszystkich przekonują. – Nie widzę powodu ogłaszania konkursu, szczególnie po ostatnim sezonie, który przyniósł nagrody i zaproszenia na ważne festiwale. A tam promujemy i teatr, i Rzeszów z najlepszej strony – słyszymy od ludzi związanych z Maską. 

Aby wystartować w konkursie na dyrektora teatru, trzeba mieć 5-letnie doświadczenie zawodowe, w tym co najmniej 3-letnie na stanowisku kierowniczym, co najmniej 3-letnie doświadczenie związane z pracą w instytucjach kultury. Pełna treść ogłoszenia o konkursie została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Rzeszów

W ubiegłym roku Maska wystawiła 300 spektakli. Teatr zatrudnia 48 osób, tegoroczny jego budżet sięga 4 mln zł.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama