Zdjęcie: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Tajemnice XIX-wiecznej wsi? Próby rozwikłania lasowiackiej gwary? A może wspominki babci Gieni? Poruszcie swoją wyobraźnię, stwórzcie „Krótki Film o Lasowiakach” i wygrajcie nagrody.

Do udziału w konkursie Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza autorów maksymalnie siedmiominutowych utworów audiowizualnych, które w dowolnej formie odwołują się do dziedzictwa i kultury ludowej Lasowiaków.

Filmy można zgłaszać w dwóch kategoriach – głównej (bez ograniczeń wiekowych) i młodzieżowej (dla młodzieży w wieku szkolnym).

Prace konkursowe mogą być realizowane zarówno z użyciem profesjonalnego jak amatorskiego sprzętu, w tym również telefonów komórkowych. – Liczy się przede wszystkim pomysł, staranność wykonania i przedstawienie tematu kultury Lasowiaków – wyjaśnia Katarzyna Mazurkiewicz z WDK Rzeszów, koordynatorka konkursu. 

O czym jest konkurs?

Lasowiacy to grupa etnograficzna z terenów Puszczy Sandomierskiej, z wyróżniającą się kulturą ludową, wzornictwem, muzyką, śpiewem, gwarą. Konkurs ma rozbudzać zainteresowanie ich kulturą poprzez kreatywne i nieszablonowe formy filmowe.

Zgłoszone utwory mogą prezentować zarówno tradycyjne formy kultury lasowiackiej, jak i jej współczesne ujęcie, a także daleko idące inspiracje elementami tej kultury.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

O Lasowiakach wiele można dowiedzieć się np. odwiedzając niezwykle ciekawy Skansen w Kolbuszowej lub choćby wchodząc na stronę internetową Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – www.muzeumkolbuszowa.pl.

Do kiedy? Jakie nagrody?

Filmy należy zgłaszać do 30 sierpnia 2022 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej 18 września 2022 w Stalowej Woli.

Na zwycięzców w obu kategoriach czekają nagrody rzeczowe (kat. młodzieżowa) i finansowe (kat. główna). Łącznie do rozdania jest minimum 6 000 zł, a laureat pierwszego miejsca kat. głównej może liczyć na nagrodę 2 000 zł.

Film należy zgłosić za pomocą formularza online. Przed zgłoszeniem obligatoryjnie należy zapoznać się z regulaminem. Konkurs organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie odbywa się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama