Reklama

Rzeszowskie Stowarzyszenie Architektów Polskich przesunęło termin nadsyłania prac na konkurs na zagospodarowanie pl. Garncarskiego w Rzeszowie – do 8 kwietnia.

SARP ogłosił konkurs na prośbę inwestora, Developresu, którego własnością jest większość działek na placu. Deweloper chce tam postawić budynek z dwupoziomowym, podziemnym parkingiem.

Dużo pytań od architektów

Pierwotnie termin nadsyłania prac mijał właśnie dzisiaj. Jednak już na początku marca, sekretarz komisji konkursowej Jarosław Łukasiewicz, informował, że być może termin ten zostanie nieco przesunięty. Okazało się bowiem, że konkurs wzbudził spore zainteresowanie. Świadczyła o tym ilość nadsyłanych pytań od architektów z całego kraju.

– Na wszystkie pytania odpowiadamy – mówił Jarosław Łukasiewicz.

I tak jak zapowiadano, rzeszowski SARP postanowił w końcu przesunąć termin nadsyłania prac na I etap konkursu. Przesunięto go na 8 kwietnia.

– Niektórzy koledzy być może chcieli jednak mieć spokojne święta i już swoje prace nadesłali – dodaje Łukasiewicz – Do tej pory wpłynęły cztery.

Etap koncepcyjny, ale ważny

I etap konkursu, to tzw. etap koncepcyjny. Polega na zgłoszeniu plansz koncepcyjnych. Mają one zawierać nie tylko pomysł na bryłę budynku, który miałby powstać na pl. Garncarskim, ale również proponować pewne rozwiązania architektoniczne i komunikacyjne dla całego tego kwartału miasta.

Etap ten niczego oczywiście nie przesądza, ale też jest bardzo ważny. Pozwoli bowiem m.in. na zebranie materiału do zakończenia prac nad miejscowym planem zagospodarowania terenu. Miasto zawiesiło je właśnie do zakończenia konkursu.

– Do drugiego etapu przejdzie pięć najlepszych prac – informuje SARP. Tu, architekci będą już musieli przedstawić konkretne rozwiązania architektoniczne, w tym projektem samego budynku, który ma powstać. Ostateczny werdykt komisji konkursowej poznamy w czerwcu. Pierwsza Nagroda to 15 tys. zł

Komisji przewodniczy Bolesław Stelmach, architekt z Lublina. Znajdą się w niej także m.in. architekci Stanisław Wiercioch z Rzeszowa i Marek Chrobak, szef rzeszowskiego SARP-u. Miejsce – jeśli będzie chciał – ma zagwarantowane także  wojewódzki konserwator zabytków, przedstawiciel miasta oraz dwóch przedstawicieli inwestora – właściciel i architekt, który dla niego pracuje.

Przypomnijmy, że Developres chce na placu postawić budynek, który będzie miał ok. 16 tys. m kw. Będzie częściowo hotelem, częściowo apartamentowcem. Ma mieć część usługową i handlową. Pod budynkiem znaleźć się ma dwupoziomowy parking.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: