Izabela Zakielarz z I LO im. ks. Stanisława Konarskiego, wygrała trzecią edycję konkursu wiedzy o Rzeszowie – „Rzeszów – to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”. W nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wiednia i otrzyma tablet.

[Not a valid template]

 

W trzeciej edycji konkursu „Rzeszów – to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam” rywalizowało niemal 140 uczniów z 18 rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

– Kto był ostatnim właścicielem Rzeszowa? Jaki zakon sprowadzony do Rzeszowa przez Jerzego Sebastiana Lubomirskiego kierował słynnym kolegium? – to tylko niektóre z pytań przygotowanych przez kapitułę konkursową do finałowego testu.

Najlepsza okazała się Izabela Zakielarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio Paulinie Baran i Gabrieli Piątek z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu odbyło się w auli głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Główną nagrodą, którą ufundował Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, była czterodniowa wycieczka do Wiednia. Z kolei prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc dla zwycięzcy ufundował tablet.

Laureatka drugiego miejsca otrzymała telefon komórkowy, natomiast trzeciego aparat fotograficzny. Każdego z uczestników uhonorowano też upominkiem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Celem konkursu jest odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego Rzeszowa oraz uświadomienie jego europejskiego wymiaru.

– Cieszymy się, że szkoły angażują się w krzewienie wiedzy historycznej małych ojczyzn. To bardzo ważne – podkreśla dr Adam Kulczycki z Instytutu Socjologii UR, koordynator konkursu, który był wspierany przez Urząd Miasta Rzeszowa oraz Fundacja Książąt Lubomirskich.

– To region, z którego ród Lubomirskich się wywodzi, to nasza mała ojczyzna. Kontynuacja rodzinnych tradycji jest dla Fundacji obowiązkiem i cieszymy się, że możemy wspomagać takie działania – mówi Jan Lubomirski-Lanckoroński.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama