Urząd Marszałkowski w Rzeszowie doszedł do porozumienia z firmami, które budują Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.

Jak nas poinformował Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, dzisiaj (9 lutego) odbyło się posiedzenie zarządu województwa podkarpackiego, na którym rozmawiano o dalszej budowie CWK.

Członkowie zarządu zapoznali się z pismem od wykonawcy, w którym deklaruje zakończenie budowy centrum w ustalonym wcześniej terminie – do 19 grudnia 2015. r.

– Zarząd z uznaniem przyjął to zobowiązanie, deklarując niezbędne wsparcie, aby terminowo zakończyć tę niezwykle potrzebną inwestycję dla województwa podkarpackiego – przekazał w komunikacie Tomasz Leyko.

Dwa tygodnie temu władze Podkarpacia zagroziły konsorcjum firm Best Construction oraz Karpat-Bud zerwaniem kontraktu na realizację inwestycji, jeżeli firmy nie zakończą budowy w tym roku, co jest konieczne, by inwestycja była w pełni rozliczona z unijnych funduszy. Budowa CWK będzie kosztowała 135 mln zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wykonawcy kwestionowali część wystawienniczą centrum. Uważali, że źle została zaprojektowana kopuła budynku. Gdy samorząd przedstawił nowe ekspertyzy, z których wynikało, że ta część inwestycji nie stwarza niebezpieczeństwa, wykonawcy chcieli przedłużenia terminu zakończenia prac – do marca 2016 r.

Na takie rozwiązanie samorząd nie chciał się zgodzić. Obie strony doszły wreszcie do porozumienia. Budowa CWK zakończy się 19 grudnia. Część wystawiennicza centrum stoi w miejscu od października ub. roku. Wybudowane są tylko fundamenty. Porozumienie oznacza, że prace niedługo powinny zostać wznowione.

CWK ma być miejscem, w którym odbywałyby się międzynarodowe konferencje. W założeniu powstanie w nim „Centrum Nauki – Łukasiewicz”, czyli interaktywny, multimedialny ośrodek naukowo-edukacyjny, a także biura United Nations Global Compact, którego specjalizacją mają być działania związane z przygotowaniem i realizacją Strategii Karpackiej.

CWK ma być magnesem do ściągania inwestorów, bo jest ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama