Zdjęcie: Materiały Ministerstwa Zdrowia

– Wszystkie są zdrowe – poinformował w niedzielę, 1 marca, dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Siedem osób nadal przebywa w szpitalach. 

Podkarpacki sanepid od wielu dni podaje bieżące informacje na temat osób, które są monitorowane w związku z tym, że przebywały w rejonach, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. Do środy na Podkarpaciu 2-tygodniowym nadzorem epidemiologicznym objętych było 28 osób, w czwartek – 54, w piątek – 81. Ich stan zdrowia zweryfikowano. 

Według stanu na 1 marca obecnie w naszym regionie pod nadzorem pozostaje już 109 osób. – Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 7 osób – są one w trakcie badań – poinformował dr Adam Sidor.

To oznacza, że w ciągu weekendu jedna osoba opuściła szpital. Do piątku hospitalizowano 8 osób. – Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2 – dodaje dr Sidor. 

Od piątku, 28 lutego, podmioty lecznicze na Podkarpaciu, które mają oddziały zakaźne, są postawione w stan podwyższonej gotowości. Decyzję w tej sprawie podjęła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Od czwartku zaś w Rzeszowie odwołano imprezy masowe, organizowane przez Urząd Miasta w Rzeszowie i podległe mu jednostki i instytucje. 

Od 24 stycznia podkarpacki sanepid obejmował nadzorem 137 osób, które wróciły z krajów, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99 proc.), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Płd., Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to natychmiast skontaktuj się telefonicznie z sanepidem lub zgłoś się do szpitalnego oddziału zakaźnego.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama