Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Do 81 wzrosła liczba osób, które na Podkarpaciu sanepid objął 2-tygodniowym nadzorem epidemiologicznym w związku z ryzykiem występowania u nich koronowirusa. 

W piątek podkarpacki sanepid wydał najnowszy komunikat dotyczący śmiertelnego koronawirusa. Z tych informacji wynika, że z każdym dniem na Podkarpaciu zwiększa się liczba osób, które są objęte nadzorem epidemiologicznym. W środę takich osób było 28, w czwartek 54, a w piątek już 81.  

– Wszystkie są zdrowe – poinformował dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Od 24 stycznia liczba osób, które w ostatnim czasie przebywały w rejonach, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2, a zostały objęte nadzorem, na Podkarpaciu wynosi obecnie 107.

Ponadto, w podkarpackich szpitalach przebywa obecnie 8 osób, u których jest podejrzenie występowania koronawirusa. Osoby te są w trakcie badań. Sanepid nie podaje, w których szpitalach one przebywają. – Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2 – dodaje dr Adam Sidor.

W Polsce nadal nie stwierdzono koronawirusa. W czwartek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, odwołał wszystkie miejskie imprezy o charakterze masowym. W piątek potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia na Litwie i Białorusi. 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia zarejestrowano w Chinach (99 proc.). Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły kolejne osoby, m.in. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama