Zdjęcie: Katarzyna Błajdo / WiMBP w Rzeszowie

Lockdown nie w bibliotekach. Do 9 kwietnia wszystkie filie i oddziały Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pozostaną otwarte dla czytelników. 

WiMBP w Rzeszowie jest otwarta dla czytelników, ale panują w niej surowe obostrzenia sanitarne. Zarówno w budynku głównym, jak i wszystkich filiach i oddziałach biblioteki wypożyczanie książek odbywa się bez wolnego dostępu do półek, egzemplarze podają bibliotekarze.

– Zachęcamy także do wcześniejszego korzystania z katalogu online, tak aby w placówkach jedynie odbierać książki – przekazuje Katarzyna Błajdo z WiMBP. 

W budynkach może przebywać ograniczona liczba osób (1 na 15 m kw.). Obowiązuje w nich dystans społeczny, również czytelników czekających na wejście do lokalu, konieczne są  także zasłanianie maseczką ust i nosa oraz dezynfekcja rąk. 

– Zwracane książki poddawane są 3-dniowej kwarantannie. Okres prolongaty wypożyczonych książek zostaje przedłużony do 9 kwietnia 2021 roku. Nie pobieramy opłat za przetrzymane zbiory za okres zamknięcia agend – wyjaśnia Błajdo. 

Zamknięte dla użytkowników są czytelnie, stanowiska komputerowe oraz inne przestrzenie biblioteki. Wyjątek stanowią czytelnia główna, informatorium i czytelnia w wypożyczalni muzycznej. Tam ze stanowisk odsłuchowych można korzystać maksymalnie godzinę. 

– W wypożyczalni głównej przy ul. Dąbrowskiego 33A dostępne są książkomat oraz wrzutnia książek, która pozwala na samodzielne zwroty książek niezależnie od godzin otwarcia biblioteki – przypomina Katarzyna Błajdo. Możliwe jest też korzystanie z zasobów cyfrowych biblioteki, w tym z serwisu Legimi.

Wydarzenia kulturalne w WiMBP w Rzeszowie odbywają się wyłącznie online. Najbliższe – z poetką Krystyną Lenkowską – zaplanowano na dzisiaj na godz. 17:00.  

Oprac. (cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama