Zdjęcie: CBA
Reklama

Rzeszowscy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku z korupcją przy zamówieniach na dostawy do Grupy Kapitałowej KGHM.

Jak poinformowało we wtorek CBA, agenci rzeszowskiej delegatury Biura zatrzymali dwóch pracowników z Grupy Kapitałowej KGHM pełniących tam funkcje kierownicze oraz dwóch przedsiębiorców działających na terenie Dolnego Śląska. Śledztwo dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych w latach 2012-2016 przez osoby pełniące funkcje publiczne.

– Pracownicy spółek z Grupy Kapitałowej KGHM przyjmowali cyklicznie od przedsiębiorców korzyści majątkowe w zamian za preferowanie ich firmy przy udzielaniu zamówień na dostawę urządzeń do kopalń. Kwoty wręczanych łapówek, uzależnione były od wartości zamówienia i wynosiły od kilku tysięcy złotych do 65 tys. zł – twierdzi CBA. 

Wartość zamówień wynosiła od 30 tys. zł do 1,5 mln zł. Zatrzymane osoby zostaną  przewiezione do śląskiego oddziału Prokuratury Krajowej. Na polecenie prokuratury agenci CBA przeszukują mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych i zabezpieczają dowody przestępstw.

W oświadczeniu wydanym przez KGHM czytamy, że zatrzymani przez CBA pracownicy spółki nie pełnili funkcji dyrektorskich. Zarząd KGHM zapewnia, że z “pełną determinacją i konsekwencją dąży do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji i deklaruje współpracę z organami ścigania”. Spółka informuje, że w całej Grupie Kapitałowej działa Wydział Etyki i Procedur Antykorupcyjnych i wdrażany jest system antykorupcyjny. 

KGHM zapewnia, że nad wszystkimi oddziałami spółki “systematycznie” prowadzony jest nadzór. “Każdy proces, który budzi wątpliwości wewnętrznych służb audytu jest dogłębnie badany. Sprawdzane są wszystkie niejasności” – czytamy w oświadczeniu KGHM. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. Tereny dookoła miasta są zamiast banków na tych ścierniskach oczywiście zamiast deweloperki bez parkingów można spokojnie budować filie Instytucji z Załęża ( od razu z perspektywą kolejnej rozbudowy) + jakąś hale by ” pacjenci” nie leżeli bykiem w celi + tylko jechali z robotą bo robota ma sie robić
    No muszą odpracować straty i urobić na swój wikt i opierunek no i na pobory dla opiekunów ; O !

Comments are closed.