Reklama

Ponad 450 ton gruntu, który będzie odwzorowywał grunt marsjański, trafiło do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Od soboty do poniedziałku odbywać się tam będzie trzecia edycja European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich.

European Rover Challenge to największa w Europie impreza dla fanów nowych technologii, robotyki oraz astronautyki. W ciągu dwóch poprzednich odsłon, które odbyły się w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc, w ERC uczestniczyło łącznie ponad 50 tysięcy widzów. W tym roku organizatorzy postanowili imprezę przenieść do podrzeszowskiej Jasionki.

Ponad 450 konstruktorów

W trzeciej edycji ERC weźmie udział ponad 450 konstruktorów, którzy reprezentować będą 44 drużyny z 10 krajów świata. Oprócz 17 zespołów reprezentujących Polskę, w konkursie wystąpią przedstawiciele Australii, Kanady, Włoch, Hiszpanii, Peru, Bangladeszu, Indii, Egiptu czy Turcji. Rzeszów będzie reprezentowała drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

Specjalnie przygotowana do zawodów arena stanie się polem rywalizacji w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. Nawigacja „na ślepo”, pobranie próbki czy reaktor – to nazwy konkurencji, w których „eksploratorzy czerwonej planety” poprowadzą łaziki bez podglądu z kamer, sprawdzą napięcie w reaktorze systemu podtrzymywania życia w bazie oraz zbiorą próbki z powierzchni.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich trwać będą w dniach 10-12 września (od soboty do poniedziałku) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Zawody będą połączone z odbywającym się w tym samym czasie kongresem robotycznym, w którym weźmie udział ponad 100 specjalistów z dziedziny kosmonautyki. Kongres w tym roku został przeniesiony z Krakowa do Jasionki.

– Lotnictwo i kosmonautyka to nasza inteligentna specjalizacja. Jesteśmy jedynym województwem, które ją posiada. To dla nas wyróżnienie, ale jednocześnie zobowiązanie – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, który jest gospodarzem „kosmicznej imprezy” w Jasionce.

To nie będą zwykłe pokazy

Zawody łazików odbywać się będą w sobotę i niedzielę od godz. 10:00 do 17:00, a w poniedziałek do 12:00. Do Jasionki przywieziono ponad 450 ton gruntu, który będzie odwzorowywał grunt marsjański.

– Nie przywieźliśmy oryginalnego, takiej technologii jeszcze nie ma – mówi Łukasz Wilczyński, dyrektor European Rover Challenge. – Przywieźliśmy bardzo zbliżony, który zawiera odpowiednią ilość hematytu, żeby ziemia była czerwona. Częściowo ściągnęliśmy ją z Podkarpacia. Pracowali przy tym geolodzy planetarni, którzy są jednocześnie naszymi jurorami – wyjaśnia Wilczyński.

Podczas zawodów będą kratery, specjalne wzniesienia tak uformowane, żeby jak najbardziej odwzorować to, co widzimy na Marsie. – To nie będą zwykłe pokazy łazików marsjańskich. Tak naprawdę to są zawody naukowe. To muszą być bardzo mocne odwzorowania wszystkiego, co może je spotkać na Marsie – tłumaczą organizatorzy.

Zawodnicy będą siedzieli w przeszklonych pomieszczeniach, w których będą sterowali robotami. Łazika nie będą widzieli, mogą korzystać tylko z urządzeń i z kamery. – Może się okazać, że kamera ulegnie awarii, bo jest taka konkurencja. Wówczas za pomocą innych metod wyznaczania trajektorii łazika muszą ustalić, którędy jechać do celu. To wszystko będzie punktowane – zapowiada Łukasz Wilczyński.

Organizatorzy twierdzą, że bardzo ważną konkurencją będzie konkurencja prezentacyjna. Zawodnicy będą musieli jak najlepiej „sprzedać” to, co osiągnęli.

Jak kosmos widzi Kowalski?

ERC towarzyszyć będzie część pokazów naukowo-technologicznych. Trzy piętra Centrum Wystawienniczo-Kongresowego zajmą nie tylko fani kosmosu, ale także miłośnicy robotyki i nowych technologii. Będą pokazy firm robotycznych, kosmicznych, technologicznych, pojawią się naukowcy. Swoje stoisko będzie miało również województwo podkarpackie oraz Politechnika Rzeszowska.

Strefa pokazów będzie czynna od soboty do poniedziałku od 10:00 do 17:00. To nie koniec atrakcji. W sobotę w CWK od 9:00 do 17:00 odbędzie się debata ESA (European Space Agency), czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej. W 22 krajach na żywo będzie debata na temat przyszłości kosmosu i polityki kosmicznej.

– Jak ją widzi zwykły Kowalski, a jak ją widzi specjalista. Połączymy się z dyrektorem generalnym ESA, który będzie rozmawiał jednocześnie z wszystkimi salami na raz – mówi Łukasz Wilczyński. W debacie w Jasionce weźmie udział 100 osób.

U nas premiera strategii

To wciąż nie koniec kosmicznych atrakcji. W niedzielę do Jasionki przyjadą przedstawiciele biura edukacji ESA. Dotychczas przyjeżdżali do warszawskiego centrum nauki „Kopernik”, tym razem wybrali Jasionkę. – Nauczyciele z różnych części Polski będą się uczyć, w jaki sposób edukować młodzież pod kątem Marsa i kosmosu. To bardzo mocna praca u podstaw – uważa Wilczyński.

W ostatni dzień ERC, w poniedziałek (12 września) odbędzie się konferencja, na której będą prezentowane założenia polskiej strategii kosmicznej. Do Jasionki przyjadą ministrowie, przedstawiciele ministerstw związanych z opracowaniem tej strategii, przedstawiciele agend rządowych, spółek Skarbu Państwa oraz szefowie Polskiej Agencji Kosmicznej.

– To ważne, bo strategia, której premiera będzie właśnie na Podkarpaciu, wyznaczy kierunki, w które polski sektor kosmiczny będzie szedł – twierdzi Łukasz Wilczyński. Poniedziałkowa konferencja rozpocznie się o 9:30.

Udział w ERC jest bezpłatny.

(ak, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: