Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Niespełna 13 tysięcy zgłoszeń przez trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowali rzeszowscy policjanci. Najczęściej proszeni są o walkę z kierowcami, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dla mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego działa od 20 września 2016 r. Mieszkańcy bardzo chętnie z niej korzystają. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie właśnie podsumowała trzy lata funkcjonowania Mapy. W tym czasie do policji, za pośrednictwem Mapy, dotarło już 12 868 zagrożeń.  

– Wiele osób do zgłoszeń dołącza zdjęcia, co ułatwia policjantom ich potwierdzanie – informuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej KMP. 

Najwięcej sygnałów dotyczy łamania przepisów w ruchu drogowym. Spośród prawie 13 tysięcy zgłoszeń ponad 4500 dotyczyło przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości. Całkiem sporo, bo 3498 zgłoszeń, było związanych z nieprawidłowym parkowaniem. Kolejnych 470 dotyczyło niewłaściwego stanu dróg. 

Jest też druga grupa najczęściej pojawiających się uciążliwości. To picie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Takich sygnałów policja odnotowała 2130. Mieszkańcy 319 razy zgłaszali miejsca, w których „grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją”. Policja twierdzi, że wszyscy sygnały zostały sprawdzone przez funkcjonariuszy. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do tej pory potwierdzono 5415 zagrożeń, nie potwierdziło się 7453. Obecnie policjanci weryfikują 186 nowych zgłoszeń. Średni odsetek potwierdzonych zgłoszeń w ciągu trzech lat działania Mapy wyniósł 42 procent. W tym roku już 59 procent. Dzięki Mapie, komenda może lepiej planować patrole i wychwytywać problemy, które są najbardziej dokuczliwe.

Warto podkreślić, że do aplikacji dodano nowe statusy: „potwierdzone wyeliminowane” i „żart lub pomyłka”. „Potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń na Mapie jest 220, a z kategorii „żart lub pomyłka” 681. Dzięki temu, każdy kto zgłosił zagrożenie, a zostało ono potwierdzone, będzie wiedział, czy policja zrobiła z tym porządek. 

Funkcjonariusze przypominają, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji policji. Numery alarmowe to 112 lub 997.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama