Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Niespełna 13 tysięcy zgłoszeń przez trzy lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowali rzeszowscy policjanci. Najczęściej proszeni są o walkę z kierowcami, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dla mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego działa od 20 września 2016 r. Mieszkańcy bardzo chętnie z niej korzystają. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie właśnie podsumowała trzy lata funkcjonowania Mapy. W tym czasie do policji, za pośrednictwem Mapy, dotarło już 12 868 zagrożeń.  

– Wiele osób do zgłoszeń dołącza zdjęcia, co ułatwia policjantom ich potwierdzanie – informuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej KMP. 

Najwięcej sygnałów dotyczy łamania przepisów w ruchu drogowym. Spośród prawie 13 tysięcy zgłoszeń ponad 4500 dotyczyło przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości. Całkiem sporo, bo 3498 zgłoszeń, było związanych z nieprawidłowym parkowaniem. Kolejnych 470 dotyczyło niewłaściwego stanu dróg. 

Jest też druga grupa najczęściej pojawiających się uciążliwości. To picie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Takich sygnałów policja odnotowała 2130. Mieszkańcy 319 razy zgłaszali miejsca, w których „grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją”. Policja twierdzi, że wszyscy sygnały zostały sprawdzone przez funkcjonariuszy. 

Do tej pory potwierdzono 5415 zagrożeń, nie potwierdziło się 7453. Obecnie policjanci weryfikują 186 nowych zgłoszeń. Średni odsetek potwierdzonych zgłoszeń w ciągu trzech lat działania Mapy wyniósł 42 procent. W tym roku już 59 procent. Dzięki Mapie, komenda może lepiej planować patrole i wychwytywać problemy, które są najbardziej dokuczliwe.

Warto podkreślić, że do aplikacji dodano nowe statusy: „potwierdzone wyeliminowane” i „żart lub pomyłka”. „Potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń na Mapie jest 220, a z kategorii „żart lub pomyłka” 681. Dzięki temu, każdy kto zgłosił zagrożenie, a zostało ono potwierdzone, będzie wiedział, czy policja zrobiła z tym porządek. 

Funkcjonariusze przypominają, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji policji. Numery alarmowe to 112 lub 997.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: