Reklama

Rzeszowski trialowiec Krystian Herba pobił w niedzielę kolejny rekord Guinnessa.  Na rowerze wspiął się na schody Atomium w Brukseli.

[Not a valid template]

 

Krystian Herba rozpoczął bicie rekordu o godz. 10:00. Atomium to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznej Brukseli.  To powiększony 165 miliardy razy model atomu. Atomium, które kojarzy się z Brukselą, jest jej swoistym symbolem, który przyciąga rocznie ponad pół miliona zwiedzających.

119 schodów w Atomium Herba pokonał w minutę. Rzeszowski trialowiec pobił także kolejny rekord w Brukseli – wskoczył na najwyższe piętro budowli. Pokonanie 521 schodów w Atomium zajęło mu 14 minut i 4 s.  Aby rekord był zaliczony, Krystian nie mógł się ani razu podeprzeć.

– Najtrudniejsze były sekcje pomiędzy kulami. To są schody, które znajdują się w 40-metrowych rurach, tam nie półpięter, tam nie ma gdzie odpocząć, nie ma gdzie zmienić pozycji. W dodatku jest bardzo wąsko, bardzo stromo i łatwo stracić tam równowagę – mówił po ustanowieniu rekordu Krystian Herba.

Rodzina jest dumna

Rzeszowianin podkreślał, że w trakcie treningów wiele razy próbował się wspiąć na Atomium bez podparcia się nogą. Ani raz mu się to nie udało – do czasu niedzielnej próby bicia rekordu.

– Dziś starałem się być maksymalnie skoncentrowany, jechać jeszcze wolniej niż na treningach, żeby nie popełnić błędu i ta taktyka się sprawdziła – powiedział Herba.

Radości z sukcesu rzeszowskiego trialowca nie ukrywa jego żona.

„Mój cudowny mąż pobił kolejny rekord a my razem z nim. Nasza dzielna Emilka wyszła sama po wszystkich schodach na sam szczyt. Nela z moją małą pomocą również zaliczyła swój pierwszy budynek! Hurrrraaaa! Gratulacje kochanie, jesteśmy dumne!” – napisała na Facebooku Natalia Herba.

Krystian Herba dotychczas przyzwyczaił nas do bicia rekordów, pokonując najwyższe budynki na świecie. W marcu ubiegłego roku na rowerze pokonał prawie 510-metrowy wieżowiec w Tajwanie – Taipei 101.

Wcześniej Herba zdobył m.in. najwyższy budynek w Chinach Shanghai World Financial Center (100 pięter, 2754 schody), w 2012 r. najwyższy hotel na świecie Rose Rayhaan by Rotana w Dubaju (91 pięter, 2040 schodów).

Promowanie Green Velo

Niedzielne bicie rekordu Guinnessa przez Krystiana Herbę było częścią atrakcji, jakie w Brukseli przygotował zagraniczny ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej.

W stolicy Belgii promowano Polskę, jako ciekawy kierunek turystyczny, która posiada unikatową trasę Green Velo, czyli 2 tysiące kilometrów szlaków rowerowych biegnących przez piękne tereny Polski wschodniej, m.in. Podkarpacie.

– Polska kojarzona jest w Belgii głównie z turystyką kulturową. Chcemy uświadomić kochającym rowery Belgom, że nasz kraj kryje w sobie ogromny potencjał dla miłośników turystyki aktywnej. Szlak Green Velo jest produktem, który z pewnością zdobędzie popularność wśród turystów całego Beneluksu. Trzeba tylko skutecznie go zareklamować – mówi Dominika Szulc, dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej w Brukseli.

Na konferencji Krystiana Herby byli Ambasador RP Artur Harazim, brukselski Minister Transportu Pascal Smet, wiceprezydent Brukseli Alain Courtois, oraz dyrektor Atomium Henri Simon.

Spotkanie zakończyło przejazd polityków rowerami miejskimi Villo! na słynny Grand Place, gdzie wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie. Peleton poprowadził Krystian Herba.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: