Zdjęcie: Materiały prasowe

Krzewy ozdobne stają się podstawą kompozycji każdego ogrodu. Występują w nim krzewy kwitnące (aspekt typowo ozdobny) oraz takie o dekoracyjnych liściach. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie, jakie krzewy ozdobne powinniśmy mieć w naszych ogrodach. Podkreśla się jednocześnie, że krzewy ozdobne pełnią funkcje estetyczne oraz praktyczne.

Czym charakteryzuje się trzmielina?

Trzmielina to wolno rosnące krzewy bądź drzewa o dość niskim pniu. Ciekawostką staje się, że formy krzewiaste są idealne na żywopłoty. Tak zwane gatunki karłowate osiągają maksymalną wysokość do osiemdziesięciu centymetrów. Niezbędne informacje o trzmielinie można uzyskać tu.

Bardzo często uprawiane są również w donicach oraz skrzynkach (duże rozmiary). Trzmielina jest idealna w zestawieniu z kilkoma odmianami iglaków. Natomiast pojedyncza trzmielina bardzo dobrze prezentuje się na trawniku.

Trzmielina jest niezwykle wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy – podkreśla się, że znosi lekkie przymrozki. Prawdą jest, iż powinna rosnąć w półcieniu i w świetle rozproszonym. Faktem staje się, że trzmielina pod wpływem ostrego słońca skutkuje żółknięciem liści i powstawaniem tak zwanych brunatnych plam. Jednak roślina akceptuje cień, ale w takich warunkach rośnie zdecydowanie wolniej.

Niepowtarzalna hortensja

Hortensja występująca w ogrodach określana jest jako jeden z najpiękniejszych krzewów. Dodatkowo wskazuje się, że uprawa hortensji nie jest wcale trudna. Nie zapominajmy jednak, iż wymaga ona przestrzegania licznych zasad. Hortensja charakteryzuje się kulistymi kwiatostanami.

Faktem jest, że może ona osiągnąć do półtora metra wysokości. Liście są gęste i jajowate, jak i również piłkowane i drobno ząbkowane. Powszechnie wiadomo, że hortensja najlepiej wygląda w momencie kwitnienia. Idealnie prezentuje się w roli pojedynczej rośliny, ale również zespołowo na tle trawnika.  Coraz popularniejszym zastosowaniem staje się umieszczanie jej w okolicy altany, tarasu bądź ławki. Więcej informacji o hortensjach znajdziesz tu.

Jaka jest piwonia?

Piwonia to niezwykle piękny kwiat, jaki rośnie w naszych ogrodach. Ciekawostką jest, że w Japonii i Chinach stały się one symbolem powodzenia i dostatku, jak i również szczęścia oraz pomyślności. Wskazuje się, że tak naprawdę kluczową ozdobą piwonii są kwiaty. Piwonia posiada je zarówno pojedyncze, jak i pełne i półpełne. Natomiast zakres jej barw to zróżnicowane odcienie różu i czerwieni oraz bieli.

Advertisement

Piwonia występuje również w dwubarwnych odmianach – drobne i wewnętrzne płatki są obecne w innym kolorze niż te duże zewnętrzne. Podkreśla się, że jest ona najładniejszą oraz najbardziej efektowną byliną uprawianą w naszym ogrodzie. Zawiera niezwykle dekoracyjne kwiaty. Poza tym jest ona bardzo łatwa w uprawie oraz długowieczna. Specjaliści ukazują, iż tak naprawdę w jednym miejscu rośnie w przedziale od piętnastu do dwudziestu lat.

Urok iglaków w naszym ogrodzie

Iglaki – tak naprawdę największą zaletą jest brak sezonowości. Te rośliny zdobią nasz ogród przez całe dwanaście miesięcy. Skutkuje to tym, iż stają się one idealną ozdobą również w okresie zimowym. Ukazywane iglaki są niezwykle cennym uzupełnieniem kompozycji dla wielu drzew oraz krzewów liściastych.

Wskazuje się, że iglaki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zatem w umiarkowanie ciepłe oraz zimowe dni należy podlewać opisywane rośliny iglaste. Dzięki takiej czynności ograniczy to ryzyko wystąpienia tak zwanej suszy fizjologicznej i utraty atrakcyjnego wyglądu w okresie wiosny.

Iglaki mogą posiadać zróżnicowaną wielkość. Są to drzewa posiadające do czterdziestu metrów wysokości. Podkreśla się, że na rynku występuje duża ilość odmian iglaków rosnących niezwykle wolno oraz nie przekraczających maksymalnie trzech metrów wysokości. Wartymi uwagi są iglaki wyróżniające się pokrojem płożącym. Te rodzaje dorastają maksymalnie do osiemdziesięciu centymetrów.

Tuje

Przyszedł czas na tuje. Są one najczęściej wybieranymi iglakami do naszego ogrodu. Tuja może być sadzona przez cały okres sezon wegetacyjny. Zatem od wczesnej wiosny, aż do ostatnich dni późnej jesieni. Tuje są niezwykle odporne na mróz. Faktem jednak staje się, iż osłabione oraz słabo ukorzenione mogą przemarzać.

Tuje potrzebują żyznej oraz przepuszczalnej gleby. Przedstawiane rośliny odznaczają się niezwykle dużą tolerancją – tuje rosną wszędzie. Wyjątkami są jałowe oraz suche gleby, jak i również piaszczyste i gliniaste.  Natomiast te przeznaczone na żywopłot to najczęściej sadzone rośliny. Tworzą jednocześnie zwarte oraz zimozielone żywopłoty. Za pomocą łatwej pielęgnacji stają się niezastąpione na terenach naszych ogrodów.  

 

Reklama