Ks. prof. Michał Heller doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej [ZDJĘCIA]

Ksiądz prof. dr hab. Michał Heller otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

 

Wyróżnienie ks. prof. Michałowi Hellerowi przyznał Senat PRz. Ks. prof. Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof przyrody i teolog, autor ponad 1100 publikacji, w tym blisko 70 monografii. Współpracuje z wybitnymi uczonymi na całym świecie. Ks. prof. Michał Heller, jako jedyny Polak, został laureatem Nagrody Templetona, nazywanej także „teologicznym Noblem”, która jest przyznawana za przerzucanie mostów między nauką i religią.

W czwartkowej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa wzięli udział przyjaciele i znajomi księdza prof. Hellera z Krakowa, Tarnowa, Lublina, Katowic i Warszawy, przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji, z którymi współpracuje ks. prof. Heller, pracownicy naukowi podkarpackich uczelni wyższych oraz studenci i zaproszeni goście.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, mówił, że nadanie tytułu doktora honoris causa to zawsze święto w życiu uczelni wyższej. Rektor przypomniał, że ks. prof. Michał Heller jest doktorem honoris causa wielu uczelni. – Tym większy to dla nas zaszczyt, że ksiądz profesor przyjął to wyróżnienie również od PRz – podkreślił prof. Markowski, który był jednocześnie promotorem doktoratu honoris causa ks. prof. Hellera.

W wygłoszonej laudacji, prof. Tadeusz Markowski przybliżył sylwetkę księdza prof. Michała Hellera i jego działalność naukową. Rektor zaznaczył, że przyznając tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska oddaje hołd niezwykłemu człowiekowi, dla którego nauka jest sensem i celem życiowych zmagań.

– Czynimy to z tym większą dumą i uznaniem, że z dorobku naukowego księdza profesora od wielu już lat korzysta liczne grono pracowników i młodych adeptów nauki nie tylko naszej uczelni – mówił prof. Markowski.

Dodał, że ks. prof. Heller należy do czołówki światowej klasy naukowców i współpracuje z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki na całym świecie. Badania naukowe prowadził on w wielu ośrodkach naukowych, m.in. na Katolickim Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve w Belgii i w Instytucie Astrofizyki Uniwersytetu w Oxfordzie. Swoje dokonania naukowe publikował w wielu renomowanych czasopismach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ks. prof. Heller mówił, że mimo tylu pięknych słów, może nie przewróci mu się w głowie, bo ma już na to sposób. – Jutro znajdę sobie bardzo trudne zadanie matematyczne i od razu spokornieję – dodał.

O swojej znajomości z ks. prof. Hellerem mówił obecny na uroczystości abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który podkreślał, że przyznany tytuł doktora honoris causa to zaszczyt dla obydwóch stron. Metropolita Budzik dodał, że z ks. prof. Michałem Hellerem zna się od 48 lat i spotykał się z nim w Tarnowie, Lublinie, Krakowie i Warszawie. – To spotkanie było jednym z najważniejszych w moim życiu – dodał abp Budzik.

Z okazji przyznania doktoratu honoris causa ks. prof. Michałowi Hellerowi listy gratulacyjne przesłali premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, posłowie, rektorzy wyższych uczelni i przedstawiciele duchowieństwa.

Premier Morawiecki w swoim liście podkreślił m.in., że dorobek ks. prof. Hellera to pół wieku czynnego życia badawczego, działalności naukowej i popularyzatorskiej. „Lata interdyscyplinarnych prac dotyczących relacji między nauką, filozofią i religią. Świadectwem tego imponującego dziedzictwa są setki publikacji, które stanowią inspirację dla kolejnych prac badawczych” – zaznaczył w liście premier.

W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka w wielkim stylu”. Ks. prof. Heller już 13 osobą uhonorowaną tytułem doktora honoris causa PRz. Uczelnia przyznaje go od 2002 roku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama