„Książę Poniatowski”, pierwszy samolot dla VIP-ów, wylądował w Jasionce [FOTO]

Niecodzienny gość na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce. Rządowy samolot „Książę Józef Poniatowski” w piątek wykonał u nas pierwszą operację „Touch & Go”.

 

„Książę Józef Poniatowski”, czyli Gulfstream G550, jest pierwszym z dwóch VIP-owskich samolotów, zamówionych przez polski rząd w amerykańskiej fabryce Gulfstream. Drugi z samolotów G550 „Generał Kazimierz Pułaski” ma zostać dostarczony do końca lipca.

Pierwsze loty nowymi maszynami są przewidywane na jesień. Obie maszyny i pomoc w ich obsłudze będą kosztowały ponad 440 mln zł. MON zamówiło jeszcze trzy średniej wielkości Boeingi 737. Oficjalna ceremonia przywitania „Książę Poniatowskiego” odbyła się w minioną środę na warszawskim lotnisku Okęcie.

Gulfstream G550 zastąpi jeden z dwóch Tupolewów (pierwszy rozbił się Smoleńsku). Nowe maszyny będą wykorzystywane do przewożenia polskich VIP-ów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Gulfstream G550 waży prawie 22 tony, ma rozpiętość 28,5 m, długość 29,4 m i wysokość 7,9 m. Zasięg maksymalny G550 to 12,5 tys. km. To oznacza, że z Polski mogą dolecieć bez międzylądowania np. do Nowego Jorku. Poniatowski został skonfigurowany z myślą o przewożeniu 16 pasażerów.

Dotychczas wyprodukowano ponad 500 egzemplarzy maszyny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama