Ponad 200 osób zgłosiło już chęć wstąpienia w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przyszłym tygodniu w Rzeszowie rusza akcja promocyjna.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rzeszowie 6 września zaczyna akcję promocyjną dla żołnierzy-ochotników do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od najbliższego wtorku do czwartku (6-8 września) od godz. 10:00 do 13:00 na terenie WKU przy ul. Konopnickiej 5 rozpocznie działalność punkt informacyjny. Obecni w nim będą przedstawiciele dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i rzeszowskiego WKU.

Ankieta do wypełnienia

Punkt informacyjny będzie działał również w kolejnych tygodniach, w tym samych dniach – od wtorku do czwartku. – Jak długo będziemy go organizować, wszystko zależy od tego, jakie będzie zainteresowanie – mówi mjr Dariusz Brzeżawski, zastępca komendanta WKU w Rzeszowie.

W trakcie działalności punktu będzie można wypełnić ankietę, w której znajdą się informacje o kandydacie.

– Chcemy wiedzieć, jaki jest jego status wojskowy – czy ma za sobą zasadniczą służbą wojskową, czy przeszedł kwalifikację wojskową, czy ma za sobą, a jeśli tak, to jakie przeszkolenia wojskowe. Chcemy też poznać motywację kandydatów. Ankieta ma służyć nam do stworzenia bazy kandydatów. Potem zrobimy weryfikację i na rozmowy, testy zostaną zaproszone wybrane osoby – tłumaczy nam mjr Brzeżawski.

Szefostwo rzeszowskiego WKU podkreśla, że rozpoczynające się w przyszłym tygodnia spotkania z chętnymi do wstąpienia w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będą służyły tylko i wyłącznie zebraniu informacji o samych kandydatach.

– Nie planujemy żadnych testów, czy egzaminów – zaznacza mjr Dariusz Brzeżawski.

Do WKU w Rzeszowie zgłosiło się już ponad 200 osób, które zadeklarowały chęć wstąpienia do Brygady. WKU zachęca do udziału w akcji promocyjnej. „Obrona Terytorialna – zbudujmy ją razem” – reklamują wojskowi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

5 tys. żołnierzy-ochotników

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej – zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Obrony Narodowej – ma powstać na przełomie 2016/2017 r. Będzie liczyła ok. 5 tys. żołnierzy.

Kandydat na żołnierza Brygady musi być obywatelem RP, który pomyślnie przejdzie kwalifikację wojskową. Może się na nią zgłosić osoba w wieku od 18 do 50 lat na stanowisko szeregowego. Na stanowiska dla podoficerów i oficerów górna granica wieku wynosi 60 lat.

Kandydaci będą musieli przejść testy psychologiczne i egzamin sprawnościowy, a potem zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne. Ci, którzy je przejdą podpiszą kontrakty od 2 do 6 lat.

Żołnierz Brygady Obrony Terytorialnej w każdym miesiącu będzie miał maksymalnie dwa szkolenia. Miesięcznie będzie otrzymywać ok. 500 zł. Raz w roku ma być też kierowany na większe ćwiczenia na poligonie, które trwać będą co najmniej tydzień.

Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozmieszczone będzie w Rzeszowie. Natomiast pozostałe bataliony odpowiednio w Sanoku, Dębicy, Nisku oraz Jarosławiu. Na czele Podkarpackiej Brygady stanął płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk.

Więcej o Brygadzie pisaliśmy także TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news

Reklama