Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Tomasz Dąbrowski, Jan Młynarski i Ambrose Akinmusire Quarter, a także Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz i Piotr Lemańczyk. To artyści trzeciej edycji Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki. 

Toast…, który powstał z inspiracji Anny Stańko, córki i wieloletniej managerki artysty, zaplanowano w tym roku między 10 a 11 lipca. Impreza odbędzie się w dwóch miejscach – pierwszego dnia w Niezłej Sztuce w Biurze Wystaw Artystycznych, a drugiego na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. 

W Niezłej Sztuce zagrają o godz. 19:00 Skubisz/Lemańczyk Cooperation (10 lipca). To nowy muzyczny projekt, który łączy w sobie jazz elektryczny i akustyczny, tradycję i doświadczenie zarówno trójmiejskiej, jak i krakowskiej sceny, a także poetycką wrażliwość.

Za autorskie, nieoczywiste kompozycje odpowiada w Skubisz/Lemańczyk Cooperation wybitny kontrabasista i basista jazzowy Piotr Lemańczyk, a za teksty – Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz. W skład zespołu wchodzą również doświadczony i utytułowany trębacz Tomasz Nowak oraz czołowy perkusista młodego pokolenia – Grzegorz Pałka.

Na zamkowym dziedzińcu, także o godz. 19:00, wystąpią Tomasz Dąbrowski, Jan Młynarski i Ambrose Akinmusire Quarter (11 lipca). Przedstawią autorski projekt o luźnym charakterze. – Skomponowany na combo jazzowe i elektronikę – zapowiada Estrada Rzeszowska. 

Dąbrowski jest trębaczem, kompozytorem i improwizatorem. Uczył się u samego Stańki. Młynarski to multiinstrumentalista znany z Jazz Band Masecki Młynarski, który gra przedwojenny polski jazz. Ambrose’a Akinmusire’a okrzyknięto z kolei jednym z najciekawszych i najbardziej docenianych trębaczy współczesnego jazzu. 

Celem „Toastu” jest upamiętnienie twórczości Tomasza Stańki, który na świat przyszedł w Rzeszowie. Data wydarzenia nie jest przypadkowa. Wybitny trębacz, gdyby żył, 11 lipca br. skończyłby 79 lat. Tomasz Stańko zmarł 29 lipca 2018 roku w Warszawie. 

Zdjęcie: Estrada Rzeszowska

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama