Fot. Materiały organizatorów. Na zdjęciu śp. prof. Jan Winiecki

Przedstawiciele polskiego środowiska naukowego i praktycy gospodarczy wezmą udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej im. prof. Jana Winieckiego. Konferencja odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Kielnarowej k. Rzeszowa.

Organizatorami cyklu konferencji są Towarzystwo Ekonomistów Polskich, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ), która jest gospodarzem drugiej edycji. Jej hasło to „Gospodarka bez ekonoma – którędy do dobrobytu?”.  

Na czerwcowej konferencji prezentowane będą najnowsze wyniki badań i analiz kilkunastu polskich ekonomistów.

W pierwszy dzień konferencji planowany jest ponadto wykład specjalny – prof. dr. hab. Jerzego Hausnera pt. „Polityka makroekonomiczna w erze pocovidowej” oraz sesja upamiętniająca zmarłego w 2016 roku prof. Jana Winieckiego, jednego z nielicznych polskich liberalnych ekonomistów już w czasach socjalizmu, jednego z założycieli TEP. 

– Prof. Winiecki był człowiekiem wielkiego umysłu, z ciętym poczuciem humoru, zwłaszcza gdy chodziło o apologetów socjalizmu – wspomina prof. Leszek Balcerowicz i dodaje: – Był także cenionym w Polsce i za granicą nauczycielem akademickim o bogatym dorobku naukowym i społecznikiem zaangażowanego w sprawy publiczne.

– Konferencja im. prof. Jana Winieckiego jest nie tylko uhonorowaniem jego działalności naukowej i społecznej, ale również podtrzymaniem wartości klasycznego liberalizmu, które wyznawał – mówi prof. Elżbieta Adamowicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i przewodnicząca Rady Programowej Konferencji.

– Konferencja zrzesza polskie środowisko naukowe i jest miejscem prezentacji nowych idei, wyników badań i wymiany poglądów – dodaje.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się sesją o konsekwencjach gospodarczych wojny na Ukrainie. Panel z udziałem ekonomistów ukraińskich poprowadzi prof. dr hab. inż. Witold Kwaśnicki (Uniwersytet Wrocławski). Kolejna sesja prowadzona przez prof. dr hab. Joannę Tyrowicz (UW) i komentowana przez Ludwika Koteckiego, będzie dotyczyła polityki pieniężnej i fiskalnej.

Dr Wojciech Misiąg (WSIiZ) i dr hab. Monika Bąk (UG) poprowadzą i skomentują wyniki badań przedstawionych w sesji dotyczącej  globalizacji i wyzwań współczesnej gospodarki. Wydarzenie zakończy sesja o politykach publicznych, którą poprowadzi dr Krzysztof Błędowski (TEP) i dr hab. Robert Pater (WSIiZ).

Rejestracja na konferencję, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online dostępna jest na stronie internetowej TEP. Pełny program konferencji dostępny jest TUTAJ

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama