Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News, materiały prasowe. Na zdjęciu od lewej: Wiesław Buż, Teresa Kubas-Hul i Paweł Bartoszek

Koalicja 15 października ustaliła już pełny skład swoich terenowych władz na Podkarpaciu. Wojewodą Teresa Kubas-Hul z Koalicji Obywatelskiej, a wicewojewodami: Wiesław Buż z Nowej Lewicy i Paweł Bartoszek z PSL.

O tym, że Teresa Kubas-Hul, była radna PO sejmiku podkarpackiego, zostanie wojewodą podkarpackim pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Jej pierwszym zastępcą będzie Wiesław Buż, były poseł i współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu.

Do rozstrzygnięcia pozostawała kwestia drugiego wicewojewody. Już wiadomo, kto nim będzie. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, to 43-letni Paweł Bartoszek z PSL, w latach 2014 -2018 starosta powiatu tarnobrzeskiego, obecnie radny tego powiatu. 

„Kubas-Hul sprawdzi się”

Taki układ personalny potwierdził nam Bartosz Romowicz, poseł i lider Polski 2050 Szymona Hołowni na Podkarpaciu. Bartoszka wskazała Trzecia Droga, czyli pakt PSL i Polski 2050, a dokładnie ludowcy. Bartoszek bezskutecznie zabiegał o mandat senatora w okręgu nr 54. 

Teresa Kubas-Hul jeszcze w tym tygodniu odbierze nominację od premiera. Wniosek do szefa polskiego rządu o powołanie Kubas-Hul na stanowisko wojewody podkarpackiego wyśle Marcin Kierwiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

– Cieszę się, że wojewodą będzie Teresa Kubas-Hul. To bardzo dobry fachowiec, doświadczony polityk. Jestem pewien, że sprawdzi się w tej roli – mówi nam Bartosz Romowicz. Podobnie wypowiada się na temat Wiesława Buża z Nowej Lewicy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Okręg 22 bez reprezentanta 

Teresa Kubas-Hul, Wiesław Buż i Paweł Bartoszek reprezentują okręg wyborczy nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski), co nie do końca podoba się wszystkim koalicjantom. „Osierocony” został okręg nr 22 (przemysko-krośnieński). 

– To zły kierunek, dużo trudniej będzie przekonywać mieszkańców tego okręgu do naszych działań – mówi Romowicz. – W okręgu nr 22 jest tylko trzech posłów koalicji rządowej. Mimo tego, będę pracował tak ciężko jak dotychczas, żeby być z mieszkańcami regionu. 

Na Podkarpaciu wojewody nie ma od 2 listopada. Wtedy z tej funkcji została odwołana Ewa Leniart, dziś posłanka PiS. Od tamtej pory zastępowała ją wicewojewoda Jolanta Sawicka, drugim wicewojewodą z ramienia PiS był Radosław Wiatr. 

– Oboje złożyli rezygnację z zajmowanych stanowisk 13 grudnia [tego dnia powołano nowy rząd Koalicji 15 października – przyp. red.]. Rezygnacje nie zostały jeszcze przyjęte – mówi Michał Mielniczuk, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama