Na pytanie „quo vadis rzeszowska kulturo?” w czwartek w Rzeszowie będą się starali odpowiedzieć przedstawicie lokalnych mediów, instytucji kultury oraz sami artyści podczas debaty, która zostanie zorganizowana z inicjatywy PiS.   

Debata o kulturze odbędzie się w czwartek  (13 października) o godz. 16:00 w Hotelu Prezydenckim (ul. Podwisłocze 48). Organizuje ją powiązana z PiS Podkarpacka Akademia Samorządowa im. Grażyny Gęsickiej. Gęsicka to była minister rozwoju regionalnego w poprzednim rządzie PiS, która zginęła w 2010 r. katastrofie smoleńskiej.

Czwartkowa debata o kulturze w Rzeszowie jest częścią cyklu konferencji programowych z udziałem ekspertów organizowanych w ramach wspomnianej Akademii.

– Zaprosiliśmy do debaty ludzi kultury, którzy jako eksperci mogą najlepiej zdiagnozować i ocenić stan rzeszowskiej kultury oraz zaproponować własne rozwiązania, które pozwolą efektywnie wykorzystać potencjał i zasoby miasta – tłumaczy Wojciech Buczak, rzeszowski poseł PiS.

Gośćmi dyskusji będą: Barbara Kędzierska, szefowa rzeszowskiego portalu Twinn.pl; Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej; Adam Głaczyński, dziennikarz Radia Rzeszów; Zbigniew Jakubek, muzyk oraz Jacek Nowak, artysta witrażysta, animator kultury, grafik komputerowy, pracownik Biura Wystaw Artystycznych.

Całą debatę poprowadzi Wojciech Buczak, były wicemarszałek podkarpacki, dziś poseł PiS, którego partia Jarosława Kaczyńskiego chce w 2018 r. wystawić w wyborach samorządowych na prezydenta Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Według organizatorów debaty, temat kultury oraz  mądre i rozwijające propozycje na tym polu są ważne dla stolicy Podkarpacia. Z raportu na temat polskich miast opublikowanego w 2015 roku przez znaną firmę doradczą PwC wynika, że kultura to jedna z najsłabszych stron Rzeszowa.

Zdaniem Wojciecha Buczaka warto rozpocząć dyskusję o najważniejszych zagadnieniach z perspektywy rozwoju rzeszowskiej kultury i spróbować znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, co należy zrobić, aby w Rzeszowie pojawiły się znaczące przedsięwzięcia o randze ogólnopolskiej, które mogłyby stać się prawdziwą ikoną miasta.

Debata ma charakter otwarty. Może się na niej pojawić każdy, komu bliski jest temat kultury w stolicy Podkarpacia.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama