Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Reklama

Dzięki niezwykłej instalacji, która w sobotę stanie na rzeszowskim Rynku będzie można wirtualnie „zwiedzić” najciekawsze muzea i galerie świata, posłuchać prawie 500 płyt, obejrzeć filmy i spektakle teatralne, znaleźć książki w formie e-booków i audiobooków. Wszystkie utwory będą udostępnione bezpłatnie.  

Najsłynniejsze muzea staną otworem. Każdy, kto odwiedzi rzeszowski Rynek, będzie mógł „zwiedzić” Luwr, Muzeum Watykańskie, petersburski Ermitaż, Muzeum Picassa i Warhola, Zakazane Miasto w Pekinie, ale również i bardziej nietypowe muzea, takie jak  Muzeum Szpiegostwa i Muzeum Harry’ego Pottera. Co ciekawe, dzięki projektowi „Kultura Na Widoku” można będzie podziwiać także eksponaty, które są dostępne na stałych wystawach.  

Znajdzie się także coś dla miłośników kina. Dzięki legalnym serwisom internetowym,  kinomani będą mogli obejrzeć zarówno polskie i zagraniczne filmy z ostatnich lat – takie jak „Bogowie”, “Body/Ciało”,  zdobywca Oscarów “La la land”, sensacyjny “Sicario”, a także i uznane produkcje, np. “Miłość” w reżyserii Michalela Hanekego, czy filmy Krzysztofa Kieślowskiego.

Nie zabraknie również spektakli teatralnych. Widzowie zobaczą np.  „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej  w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Burzę” Szekspira wystawioną przez Krzysztofa Warlikowskiego, ostatnie spektakle Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym – „Miłość na Krymie” i „Kosmos” Witolda Gombrowicza.

Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News
Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

Projekt „Kultura Na Widoku” oferuje także dostęp do całej masy książek (e-booków i audiobooków) – m.in. biografii (Marii Czubaszek, Tony’ego Halika), literatury dla dzieci, dawnej oraz współczesnej klasyki (William Szekspir, Olga Tokarczuk), jak i powieści kryminalnych (Zygmunt Miłoszewski) oraz fantastycznych ( Jakub Ćwiek).

„Kultura Na Widoku” to również możliwość posłuchania prawie 500 płyt udostępnionych przez serwisy streamingowe  – Spotify, Tidal i Deezer, oraz strony www (np. Ninateka, NCK, Bandcamp, NuPlays), kanały YouTube,  strony twórców i zespołów. Każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Wśród wykonawców będą zarówno gwiazdy pop (Beyonce, Rihanna), klasycy rocka (Pink Floyd, The Doors), jak i twórcy muzyki poważnej (Krzysztof Penderecki).

Projekt „Kultura Na Widoku” rozpocznie się w sobotę o godzinie 13:00. Potrwa do 9 października.  Jest on częścią przedsięwzięcia „Kultura od kuchni”.

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: