Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Sugar-popowa Marie, raper Smolasty i klasyczny heavy metalowy Nocny Kochanek – to pierwsze gwiazdy muzyczne KultURaliów 2022. 

KultURalia wracają po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Imprezę organizują trzy rzeszowskie uczelnie: Uniwersytet Rzeszowski, WSPiA oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. KultURalia 2022 odbędą się w dniach 9-11 czerwca (czwartek-sobota) na terenie miasteczka akademickiego UR przy ulicy Cichej.

W środę organizatorzy podali pierwsze gwiazdy muzyczne, które wystąpią podczas koncertu głównego. W piątek na scenie wystąpi raper Smolasty i heavy metalowy Nocny Kochanek, a w sobotę Marie. Resztę artystów poznamy w przyszłym tygodniu. Przez trzy dni będzie kilkanaście koncertów. KultURalia będą płatne. Ceny biletów też jeszcze nie są znane. 

– Muzyka będzie różnorodna: rock, hip-hop, pop, trochę elektroniki… Zaspokoi różne gusta muzyczne – zapewnia Kinga Kruczek, koordynator KultURaliów 2022. Koncerty będą rozpoczynały się wieczorem i potrwają do późnych godzin nocnych. Oprócz sceny głównej, będzie też scena klubowa, także działająca przez trzy dni. 

Tradycyjnie KultURalia rozpocznie barwny korowód. Jego uczestnicy spotkają się na Rynku, tam studentom zostanie przekazany symboliczny klucz do bram miasta, a potem przejdą na miasteczko akademickie UR. – Korowód wyruszy ok. godz. 19:00, bo nie chcemy wyruszać w godzinach szczytu i utrudniać życia kierowcom – mówi Kinga Kruczek.

Kim są artyści, którzy wystąpią na KultURaliach 2022? Marie to pseudonim artystyczny Julity Kusy. To piosenkarka i tekściarka, dziewczyna z gitarą, tworząca sugar-pop. Marie pierwsze autorskie utwory opublikowała na swoim kanale na YouTube na początku 2018 roku. Jej premierowy minialbum „Candybar” ukazał się w czerwcu 2020 roku.

W lutym 2021 r. Marie wydała drugą EP-kę „Cafe Mari”, tym razem artystka zaprezentowała się w nieco innej, delikatniejszej odsłonie. – Marie bawi się słowem, łącząc dziewczęcy, delikatny głos z często sugestywnymi tekstami – a wszystko to w alternatywno-popowej otoczce, niejednokrotnie zahaczającej o klubowe brzmienie – tak opisywana jest artystka.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Smolasty to pseudonim Norberta Smolińskiego, pochodzącego z Warszawy rapera i producenta. Jednym z jego większych przebojów jest nagrany z Oliwką Brazil „Oh Daddy. Inne znane utwory Smolastego to „Duże Oczy”, „Uzależniony”, „Tusz”, „Pełnia” czy „Fiesta” Deemza. Raper zadebiutował mikstejpem „Mr Hennessy” w 2016 roku. 

Kolejne płyty Smolastego to „Los”, „Fake Love”, „Pełnia” i „Ghetto Playboy”. Smolasty współpracował z takim artystami jak Ewa Farna, Otsochodzi, Białas, Malik Montana, Young Leosia czy Mr. Polska.

Nocny Kochanek to heavy metal inspirowany gigantami gatunku. Teksty zawierają specyficzny humor. Wykorzystując humor bazujący często na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, NK rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem. 

Przez niemal dekadę swojej działalności muzycy zjednali sobie tysiące fanów z całej Polski, a w 2020 r. otrzymali nagrodę Fryderyka za album „Randka w ciemność”. Koncerty Kochanka są wyprzedane na tygodnie wcześniej, każda płyta jest złota lub platynowa, a występy kapeli podczas festiwalu Pol’and’Rock oklaskiwało kilkaset tysięcy fanów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama