Zdjęcie: Materiały "Bo Tak". Spektakl "Seks dla opornych"
Reklama

Sylwester zbliża się wielkimi krokami, a wy wciąż nie macie planów na tę wyjątkową noc? To świetnie się składa, zwłaszcza jeśli kochasz teatr lub kino. Tak, tak, nasze propozycje będą właśnie dla tych, którzy nie lubią tańczyć oraz dla tych, którzy po obfitych świętach już nie wcisną nic więcej.

W którą stronę skierować swoje kroki 31 grudnia w Rzeszowie? My na dobry początek proponujemy Teatr Przedmieście (ul. Reformacka 4), który rozpocznie się o godz. 20:30 przywitaniem gości. Następnie o 21:00 zostanie wystawiony spektakl „Dybuk Rzeszowski” wg dramatu Szymona An-skiego w reżyserii Anety Adamskiej.

Legendarny żydowski dramat

„Dybuk Rzeszowski” to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie – typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską.

Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.

Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…

Na sylwestrowych gości Teatru Przemieście czeka również poczęstunek i liczne atrakcje. Cena udziału w zabawie to 100 zł od osoby. Rezerwacje prowadzone są pod numerami telefonu: 601 376 697 oraz 667 714 730.

Seks w Sylwestra, czy kolacja?

W Teatrze „Bo Tak” (Wydział Muzyki, ul. Dąbrowskiego  83) podczas Sylwestra będzie seks, a dokładniej „Sex dla opornych” i to podwójnie. Pierwszy raz Beata Zerembianka i Dariusz Niebudek zagrają o 18:45, drugi o 22:00. Bilety w cenie 70/80 zł można kupić w serwisie kupbilecik.pl. Jeśli macie wątpliwości co do tego, czy warto spędzić Sylwestra w Teatrze „Bo Tak” przeczytajcie naszą recenzję – TUTAJ.

Z kolei Teatr im. W. Siemaszkowej 31 grudnia zaprasza na „Kolację dla głupca” w reżyserii Marcina Sławińskiego. Spektakl ten to jedna z najbardziej popularnych komedii światowego teatru. Jej fabuła jest z pozoru prosta: bogaty, francuski wydawca Pierre Brochant co tydzień organizuje dla przyjaciół w swojej posiadłości „kolację dla głupca” – konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika i idioty, który zapewni towarzystwu najwięcej rozrywki.

François Pignon wydawałoby się spełnia wszystkie wymagania, by stać się tytułowym „głupcem”. Nieświadomy gry, w którą zostaje wplątany, wprowadza prawdziwy zamęt w życie Pierre’a i to on bezwiednie staje się mistrzem ceremonii, co prowadzi do serii prześmiesznych sytuacji, gwarantując świetną rozrywkę widzom spektaklu.

Bilety na spektakl o godz. 18:00 kosztują: 80 zł (parter) i 60 zł (balkon), o 21:00 zaś 100 zł (parter) i 80 zł (balkon). W cenie biletu przewidziana jest lampka szampana i słodki poczęstunek. Bilety można rezerwować w kasie teatru (telefon: 17  850 89 89) oraz dziale sprzedaży i marketingu (tel. 17 853 20 01 wew. 330).

O miłości, o inności…

Z kolei w menu filmowo-sylwestrowym kina Zorza znajdziemy „I tak cię kocham” w reżyserii Michaela Showaltera. Film ten, to oparta na faktach historia związku urodzonego w Pakistanie komika i aktora komediowego Kumaila Nanjiani oraz Amerykanki Emily Gordon. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia, mimo dzielących oboje różnic kulturowych.

Przekroczenia granic strzec będą zdeterminowani rodzice ukochanej, na drodze szczęściu staną również oczekiwania rodziny Kumaila. A to dopiero początek wyzwań, jakim zakochani będą musieli stawić czoła.

Kolejna propozycja to „Cudowny chłopak” w reżyserii Stephena Chboskyego. Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5. klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego
o nim nie wie.  

Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

Ostatnią propozycją kina Zorza jest film „Atak paniki” w reżyserii Pawła Maślony. Akcja filmu koncentruje się na losach kilkorga bohaterów, którzy są powiązani ze sobą w nieoczywisty sposób. Pokręcony radiowiec, kelner z ambicjami podbicia wszechświata, perfekcyjna panna młoda w opałach, odnosząca sukcesy autorka kryminałów, mąż i żona w podróży życia oraz specjalista od zwierzęcego behawioryzmu ulegają atakowi paniki  i dochodzą do punktu, z którego jest tylko jedno wyjście.

Sylwestrowy seans rozpoczyna się o godz. 20:00. Bilety w cenie 65/75 zł można kupić w kasie kina. IstniejE również możliwość zakupu biletu na jeden film w cenie 25 zł.

„Atak paniki”

W Multikinie  podczas tego wyjątkowego wieczoru znajdziemy same przedpremierowe tytuły, które z pewnością przypadną do gustu każdemu kinomanowi. Do wyboru są dwa pakiety: „Gotowi na wszystko” oraz „Żyj pełnią życia”. W każdym pakiecie znajdują się trzy filmy.

„Gotowi na wszystko” to filmy, które nie tylko rozbawią do łez, ale także zmuszą do głębszych refleksji. W pakiecie znalazł się „Atak paniki” z Arturem Żmijewskim, Magdą Segdą, Magdaleną Popławską, Grzegorzem Damięckim w rolach głównych. To mozaika różnych historii, które łączy jedno – bohaterowie dostają… tytułowego ataku paniki.

„Gotowi na wszystko. Exterminator” to komedia z doskonałymi kreacjami Pawła Domagały, Krzysztofa Czeczota, Piotra Żurawskiego, Piotra Roguckiego. Film pokazuje, co dzieje się z niespełnionymi młodzieńczymi marzeniami o wielkiej karierze. Projekcję zamknie „Gra o wszystko” – historia Molly Bloom (w tej roli świetna Jessica Chastain), która zakłada najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA. Pewnego dnia do jej drzwi pukają agenci FBI. W filmie występują także: Idris Elba i Kevin Costner.

„Żyj pełnią życia” – w drugim sylwestrowym pakiecie znajdziemy filmy, które zarażą swoim optymizmem, wywołają łzy wzruszenia i udowodnią, że prawdziwa jest maksyma „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Pierwszy z nich to „I tak cię kocham”, kolejny to „Cudowny chłopak” .

Na sylwestrowy deser Multikino  proponuje „Pełnię życia”. Film przedstawia historię młodego, charyzmatycznego mężczyzny, który zapada na chorobę, powodującą paraliż. W jednej chwili traci wszystko – a przynajmniej tak będzie mu się wydawało.
Bilety w cenie 99 zł można kupić w kasie kina lub na jego stronie. Kinowy Sylwester rozpoczyna się o godz. 19:30.

Sylwester z „Królem rozrywki”

W Heliosie również na sylwestrowokinowych maniaków czekają dwa zestawy. Pierwszy z nich ma w ofercie „Króla rozrywki” w reżyserii Michaela Graceya. Oryginalny musical, który ukazuje narodziny przemysłu rozrywkowego, głosząc jednocześnie pochwałę wyobraźni, dzięki której niemożliwe staje się możliwe. Inspirowany losami legendarnego P.T. Barnuma film opowiada historię wizjonera, który zaczyna od zera, by wcielić w życie ideę olśniewającego widowiska, stającego się sensacją na miarę światową. Druga propozycja to „Gra o wszystko”.

Zestaw numer dwa to „Gotowi na wszystko: Exterminator” oraz „Atak paniki” .
Maraton sylwestrowy w kinie Helios rozpoczyna się o godz. 21:15. Bilety w cenie 70/80 zł można kupić w kasie kina.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama