Reklama

Sobotni (19 września) koncert Ray’a Wilsona, ostatniego wokalisty zespołu Genesis, to największa atrakcja projektu „Kultura od Kuchni”, który odbędzie się w weekend w Rzeszowie ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Oprócz koncertu Ray’a Wilsona, który na Rynku zagra największe przeboje Genesis, na scenie wystąpi rzeszowski zespół Holon. Holon to nowy projekt muzyczny stworzony przez Seweryna Krzysztonia. Artyści wykonują muzykę amerykańskiego zespołu TOTO. Koncert zespołu Holon rozpocznie się dzisiaj o godz. 18:00. Ray Wilson zaś na scenie pojawi się o 19:30.

Wybitny gitarzysta

W niedzielę z kolei o 18:00 na Rynku odbędzie się koncert zespołu Schmidt Electric z gościnnym udziałem brytyjskiego gitarzysty Alex’a Hutchings’a. Schmidt Electric to aktualnie jeden z trzech najlepszych jazzowych zespołów w Polsce według magazynu Jazz Forum.

Członkowie zespołu byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych. Zespół występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i konkursach jazzowych. Schmidt Electric w Rzeszowie zagra materiał ze swojej najnowszej płyty „Tear The Roof Off”. To połączenie jazzu, drum’n’bass, funku czy groove.

Alex Hutchings to znany na całym świecie wybitny gitarzysta, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w jazzie, rocku i r’n’b. Hutchings koncertował z wieloma czołowymi muzykami zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i całej Europie oraz Azji Wschodniej.

Hutchings, jako kompozytor i gitarzysta sesyjny, współpracował z brytyjskimi stacjami telewizyjnymi (m.in. BBC czy ITV). Filmiki Hutchings’a na Youtube prezentujące jego grę biją rekordy popularności.

30 lat Walk Away

W niedzielę na Rynku zagra także Walk Away, polska grupa grająca fusion. Zespół będzie świętował 30-lecie swojego istnienia. Czytelnicy Jazz Forum wielokrotnie wybierali Walk Away na „najlepszy jazzowy zespół roku”. Grupa grała na wszystkich najważniejszych festiwalach światowych, regularnie współpracuje z takimi gwiazdami jak Urszula Dudziak, Mike Stern, Eric Marienthal oraz Bill Evans.

Koncert Walk Away na Rynku rozpocznie się o godz. 19:30.

Legalnie ściąganie z sieci

Projekt „Kultura od Kuchni” to nie tylko koncerty. W sobotę na Rynku odbywać się będzie także happening artystyczny „Kulturalna Panorama Rzeszowa”, oraz projekt multimedialny „Kultura Na Widoku”. To biblioteka multimedialna, w której legalnie będzie można ściągać z sieci ponad 900 utworów cyfrowych. Więcej o „Kulturze Na Widoku” TUTAJ.

Podczas „Kultury od Kuchni” rzeszowskie instytucje kultury otworzą swoje drzwi. W sobotę w godzinach 18:00-20:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) odbędzie się wernisaż Piotra Biesa (ASP Kraków) pt. „RELIKWIARZE – fotografie, obiekty” oraz wykład pt. „Pamięć przedmiotów nieważnych”.

W niedzielę z kolei od 12:00 do 18:00 zwiedzanie wystawy oraz prelekcja o historii ruchu fotograficznego w Rzeszowie, w tym o twórczości Edwarda Janusza i rodziny oraz o powstaniu Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Projekcje o bajkowych misiach

Przez cały weekend (od 10:00 do 17:00) w Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Jana III Sobieskiego 18) można zobaczyć wystawę „Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2014”.

W Muzeum Dobranocek (ul Mickiewicza 13) w sobotę odbywać się będą projekcje przedstawiające historie najbardziej znanych bajkowych misiów. Projekcje zaplanowano na godz. 11:00, 14:00 i 16:00. W niedzielę od 10:00 do 17:00 projekcje na dużym ekranie m.in. „Przygody kota Filemona”, „Jacek i Agatka” oraz „Bolek i Lolek”.

Także w niedzielę w Muzeum Dobranocek o godz. 12:00 i 15:00 quiz muzyczny „Dobranockowe melodie”. Ponadto przez cały weekend będzie można zwiedzać muzeum od zaplecza i poznawać arkany pracy muzealnika. W muzeum trwa także wystawa „Miś”. Dostępna będzie do 12 listopada.

Zajęcia muzyczne, wystawy

W „Kulturę od Kuchni” zaangażował się także Rzeszowski Dom Kultury filia „Biała” (ul. Kardynała Karola Wojtyły 164). W sobotę od godz. 15:00 do 17:00 odbywać się tam będą otwarte zajęcia muzyczne, taneczne oraz sportowe.

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publiczna w Rzeszowie (ul. Sokoła 13) w sobotę od 9:00 do 15:00 wystawy „Śladami Bojków i Łemków” i „Gdzie się podziały tamte klimaty…”, a w niedzielę o 17:00 spotkanie promujące książkę „Silva rerum resoviensium”.

Rzeszowskie piwnice

Ponadto w sobotę od 10:00 do 15:00 można odwiedzić oddział dla dzieci młodzieży WiMBP (ul. Słowackiego 11), Wypożyczalnię Główną (ul. Dąbrowskiego 33a) oraz filie biblioteki przy ul. ul. Bohaterów 1, Fredry 5, Krzyżanowskiego 6, Ofiar Katynia 15, Podwisłocze 6, Osmeckiego 51, Okulickiego 3, Czackiego 5, Podchorążych 1, ul. Gromskiego 10c.

W sobotę od 9:00 do 15:00 można także odwiedzić Czytelnię Główną i Czytelnię Czasopism Bieżących (ul. Sokoła 13) oraz Wypożyczalnię Muzyczną (ul. Żeromskiego 2).

Przez cały weekend od godz. 17:00 do 18:00 w Podziemnej Trasie Turystycznej ekspozycja stała „Rzeszowskie Piwnice”. Ponadto wystawa pt. „600-lecie stosunków polsko-tureckich”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama