Reklama

Stoisz w obliczu zakupu przedmiotu, którego cena w obecnej chwili przekracza Twój budżet? Zastanawiasz się, czy rozsądniej będzie wziąć kredyt gotówkowy, czy skusić się na szybkie raty w sklepie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

Kredyt ratalny – kupowanie na raty w sklepie

Z opcji zakupu przedmiotu na raty najczęściej decydujemy się spontanicznie. Nie mamy czasu ani ochoty wybierać się do placówki banku, a na nabyciu drogiego przedmiotu bardzo nam zależy. W takiej sytuacji możemy udać się punktu obsługi klienta i poprosić o rozłożenie kwoty na raty.

Co ważne, rozwiązanie ratalne jest możliwe również podczas robienia zakupów przez internet. Nie trzeba wychodzić z domu, bo za kupującego wszystko załatwia sklep.

Korzystanie z kredytu ratalnego jest wygodne, ponieważ wymaga minimum czynności. Wiąże się jednak z szeregiem ograniczeń, między innymi takich, których nie ma kredyt gotówkowy. Są to:

 • krótszy okres kredytowania – dla kredytu ratalnego to najczęściej do trzech lat,
 • niższa kwota pożyczki – najczęściej do 50 tysięcy złotych,
 • mniejsza liczba banków do wyboru – sklepy często współpracują z tylko jednym bankiem, więc nie mamy możliwości wybrania najkorzystniejszej oferty,
 • pozytywna historia kredytowa – zła wyklucza możliwość spłacania zadłużenia w ratach,
 • odstąpienie od umowy – w przypadku kredytu ratalnego jest znacznie bardziej skomplikowane. Wymaga natychmiastowego spłacenia kosztu produktu lub oddania owego produktu do sklepu. Jeśli był używany, sklep może omówić przyjęcia.  
  Zdjęcie: Materiały prasowe

  Względem kredytu gotówkowego nie zmieniają się za to:

  • sposób spłacania kredytu,
  • koszt kredytu – pomiędzy kosztami kredytów ratalnego i gotówkowego występują różnice nieznaczne, w związku z czym nawet ich nie odczujesz.

  Kredyt gotówkowy – kupowanie za pieniądze pożyczone z banku

  Zarówno kredyt ratalny, jak i gotówkowy są udzielane przez bank. Różnica polega na tym, że w braniu kredytu ratalnego pośredniczy sklep, odbierając nam możliwość wybrania oferty najlepszej i dopasowanej do naszych potrzeb, kredyt gotówkowy zaś brany jest bezpośrednio.

  Zdjęcie: Materiały prasowe

  By złożyć wniosek o uzyskanie kredytu, najlepiej udać się do placówki. Na drodze do uzyskania pieniędzy konieczne będzie wykazanie się zdolnością kredytową. Wcześniej jednak warto przejrzeć oferty banków przez internet, aby upewnić się, że koszt wziętego kredytu jest atrakcyjny, a spłata zadłużenia nadto nas nie obciąży. Można porównać kredyty w TotalMoney – porównywarce finansowej, która zbiera wszystkie oferty w jednym miejscu i oszczędza nam przeglądania kilkudziesięciu osobnych stron.

  Kredyt gotówkowy można uzyskać zarówno w banku, jak i przez internet. Oferowana kwota jest wyższa niż w przypadku kredytu ratalnego – wynosi nawet 150 tysięcy złotych. Jest uzależniona od zgodności kredytowej, celu brania kredytu oraz zabezpieczenia. Spłatę zadłużenia można rozłożyć na dłuższy okres, w razie potrzeby nawet 10 lat.

  Dodatkową korzyść, której nie zapewnia kredyt ratalny, stanowi fakt, iż pieniądze pożyczone przez bank można potraktować elastycznie. Nie tylko kupimy za nie potrzebny sprzęt, ale również akcesoria do jego pielęgnacji. Ponadto opłacimy dowóz nabytego produktu do domu i fachowca, który pomoże nam go zainstalować. Różnica tkwi w tym, że kredyt gotówkowy podejmuje się wcześniej i na zakupy idzie już z pieniędzmi na koncie, kredyt ratalny zaś bieże się na konkretną rzecz i nic ponadto.

Reklama