Kurs-KPP-w-Rzeszowie-pomoze-zmienic-sciezke-zawodowa

W ostatnich latach rynek pracy bardzo mocno ewoluował. Trudno się temu dziwić: najpierw strukturę zatrudnienia bardzo mocno zmieniła pandemia koronawirusa, a później drożyzna oraz wojna na Ukrainie. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Pomoże w tym kurs KPP.

Kluczowe informacje o kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy 

To prestiżowe szkolenie. Zakres materiału, ale i sam egzamin (zarówno teoretyczny, jak i praktyczny) określają akty prawne w randze ustawy oraz rozporządzenia. Kolejno są to:

  • ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z roku 2006
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kursu KPP z roku 2007.

Żeby zdać kurs KPP, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 27 z 30 pytań, które są losowane z puli ponad 300, jakie opracowało Ministerstwo Zdrowia. Kolejnym krokiem jest część praktyczna, kiedy przed komisją składającą się z trzech osób, przyszły ratownik będzie musiał wylosować wybrane zadanie, a następnie je wykonać. Może to być masaż serca, założenie ustnika, ale i działania w zespole, kiedy będzie trzeba przywrócić rytm pracy serca, korzystając z defibrylatora AED. 

Tytuł ratownika

Jeśli zdamy egzamin, przez trzy lata będziemy mogli posługiwać się tytułem ratownika. Po tym czasie można przejść recertyfikację, czyli ponownie zdać egzamin. Godne polecenia, prowadzone przez specjalistów, kursy KPP w Rzeszowie organizuje Centrum Ratownictwa

To znana, działająca w branży od wielu lat firma, która wyszkoliła już ponad pięć tysięcy ratowników. Centrum Ratownictwa wydało nawet swoją aplikację na smartfony z Androidem oraz iOS: Ratownik. Można tam m.in. znaleźć mapę defibrylatorów AED, by jak najszybciej udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

Gdzie można pracować po kursie KPP? 

Przede wszystkim trzeba tu wskazać na jednostki mundurowe, jak:

  • wojsko
  • policja
  • straż pożarna
  • straż graniczna. 

Nabory do tych instytucji zwykle bazują na tzw. systemie punktowym. Aby kandydat otrzymał wymarzoną posadę, musi zdobyć określoną liczbę punktów. Dość częste są sytuacje, kiedy osoby, które mogą pochwalić się tytułem ratownika, zyskują kilka dodatkowych oczek, a więc zwiększają swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Ile kosztuje kurs KPP?

Warto jednak podkreślić, że sektor firm prywatnych także coraz bardziej docenia kompetencje, jakimi mogą pochwalić się ratownicy. Zgodnie z danymi WUP Rzeszów, w województwie podkarpackim bez pracy pozostaje aż 27 tysięcy ludzi młodych. Kurs KPP to dla tych osób świetna szansa, by przekonać do siebie pracodawcę i znaleźć świetną posadę.

A ile kosztuje kurs KPP? Wbrew pozorom, nie jest to zbyt wygórowana kwota. Korzystając z oferty Centrum Ratownictwa, za udział w szkoleniu zapłacimy 1390 PLN, jednak jeśli zaprosimy do udziału w tym samym szkoleniu drugą osobę, to uzyskamy 300 złotych zniżki.

Czy ratownicy zarabiają więcej?

Zgodnie z danymi GUS za grudzień 2022 roku, w województwie podkarpackim, średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 5159 PLN. Najwięcej zarabia się w sektorze transportowym, przemysłowym i budowlanym. Statystycznie, najniższe pensje mają osoby zatrudnione w gastronomii oraz zakwaterowaniu. 

Częstą praktyką, która pojawia się w coraz większej liczbie firm – nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce – są dodatkowe gratyfikacje finansowe dla osób, które zwiększają zakres swoich kompetencji. 

Oznacza to, że uzyskanie tytułu ratownika może zostać uznane za formę doskonalenia zawodowego, a więc zapewni nam wyższą podstawę wynagrodzenia. Poza tym będziemy doskonale wiedzieli, jak zatroszczyć się o osoby poszkodowane w wypadku – bez względu na to, czy będą to koledzy i koleżanki z pracy, czy nasi bliscy. To absolutnie kluczowy czynnik, który powinien skutecznie zmotywować nas do zapisania się na kurs KPP.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama