Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Po roku zmagań przy ul. Podwisłocze w Rzeszowie obok sklepu Lidl do końca kwietnia br. stanie długo oczekiwana sygnalizacja świetlna. Zostanie ona wykonana na koszt właściciela gruntu. Miasto nie dołoży ani złotówki.

Gdy w 2015 roku przy ul. Podwisłocze został wybudowany sklep Lidl w tym rejonie zwiększył się automatycznie ruch pieszych i samochodów na trzypasmowej drodze  (dwa pasy w jedną stronę od mostu Zamkowego w kierunku ul. Kwiatkowskiego, jeden w drugą) z długim przejściem dla pieszych.

– Sygnalizacja w tym miejscu jest potrzebna dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych – tłumaczy Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie

O budowie sygnalizacji na ul. Podwisłocze mówi się już od ponad roku. Początkowo plan był taki, że miasto będzie współfinansować inwestycję. Ostatecznie okazało się, że rzeszowski magistrat doszedł do porozumienia z firmą Domar, właścicielem  gruntu,  na którym stoi Lidl. Do opracowania dokumentacji  oraz budowy sygnalizacji ratusz nie dołoży ani złotówki.

W przyszłości Domar ma przekazać wykonaną sygnalizację na rzecz miasta, aby miasto zajęło się jej utrzymywaniem. Koszt inwestycji to ponad 300 tys. zł.

Nowe światła na ul. Podwisłocze mają się pojawić do końca kwietnia br. Swoim zasięgiem obejmą trzy wloty i przejście dla pieszych. Zostaną zamontowane sygnalizatory: od strony al. Powstańców Warszawy, ul. Podwisłocze, al. Kopisty (jeden do skrętu w prawo i jeden od strony wjazdu do Lidla), a także jeden na przejściu.

– Sygnalizacja będzie wzbudzana, zarówno dla pieszych, jak i  samochodów,  bo nie ma potrzeby zatrzymywania tam ruchu, gdy na przejściu nie ma ani jednego pieszego. Ruch musi się tam odbywać płynne – wyjaśnia Andrzej Świder.

– Światło żółte pulsujące będzie włączane, ale nie wiemy jeszcze, w jakich godzinach. Na pewno będziemy sprawdzać i analizować ruch w tamtym rejonie – dodaje szef MZD.

W godzinach szczytu w ciągu godziny ul. Podwisłocze przejeżdża ok. 700 samochodów.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: