Zaawansowane badania dla przemysłu mogą być teraz przeprowadzane w nowoczesnych laboratoriach. Zostały otwarte na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

[Not a valid template]

 

Na Laboratorium Badawcze składają się trzy specjalistyczne pracownie. W pierwszej będą badane materiały kompozytowe i polimery dla potrzeb lotnictwa. Laboratorium prowadzi również badania, które mogą być wykorzystane do charakteryzowania obecnie produkowanych przez przemysł podkarpacki materiałów polimerowych. Szczególnie dotyczy to firm produkujących towary na rynki UE lub planujących je pozyskać.

W tej chwili przedsiębiorcy narzekają na to, że nie mają certyfikowanych laboratoriów, które mogą wydawać atesty na zgodność badanych produktów z normami polskimi lub europejskimi.

Druga pracownia zajmować się będzie opracowaniem zastosowań systemów informatycznych w diagnostyce. Tu mówimy o badaniach dla przedsiębiorstw z branży lotniczej, przemysłu samochodowego, branży budowlanej ochrony środowiska oraz placówki medyczne

Trzecia pracownia służy pracom związanym z Komputerowym Wspomaganiem Badań i Projektowaniu Konstrukcji Lotnictwa i Alternatywnych Odnawialnych Źródeł Energii. Z tego laboratorium mogą skorzystać firmy, zajmujące się projektowaniem i produkcją innowacyjnych konstrukcji lotniczych, które nie mają własnych specjalistycznych ośrodków badawczych.

W laboratorium znajduje się m.in. stanowisko do badań symulacyjnych silnika turbinowego i spalinowego oraz symulacji układu paliwa.

– Nowe laboratoria są dedykowane do współpracy z przedsiębiorcami, gospodarką. To otwarte drzwi, przez które przedsiębiorcy nie tylko wejdą i wykorzystają potencjał naukowy uczelni. To cenna inicjatywa, którą rozpoczął Park Naukowo-Technologiczny – powiedział prof. Leonard Ziemiański, prorektor ds. nauki na Politechnice Rzeszowskiej.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, uważa, że laboratoria podnoszą poziom konkurencyjności województwa. – Infrastruktura badawcza, którą tu mamy, będzie odpowiadać na potrzeby gospodarcze nie tylko Podkarpacia, ale też całego kraju – uważa Ortyl.

Laboratoria kosztowały 86 mln zł, z czego 14 mln to pieniądze z kasy województwa.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama