Łazik marsjański Legendary Rover Team najlepszy na targach „Pro Defense 2017”

Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej. Skonstruowany przez nich łazik marsjański okazał się bezkonkurencyjny podczas Targów Proobronnych „Pro Defense” 2017 w Ostródzie.

 

Targi odbyły się w dniach 1-4 czerwca. Na „Pro Defence 2017” swoje stoisko miała m.in. Polska Agencja Kosmiczna. To właśnie tam odbyły się zawody łazików marsjańskich pod kątem wykorzystania ich w sektorze militarnym.

W zawodach uczestniczyła ekipa Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Łukasz Paradyło, Karol Wyroba i Józef Kiełbiowski z LRT zaprezentowali łazik marsjański w nowej roli.

Łazik zaprojektowany i skonstruowany przez rzeszowskich studentów brał udział w pięciu kategoriach zawodów, z czego dwie dotyczyły zastosowań militarno-saperskich.

W pierwszej konkurencji łazik miał rozbroić makietę z materiałami wybuchowymi, przecięć lub wyrwać przewody. Następnie musiał znaleźć torbę z ładunkiem, przeciągnąć ją w określone miejsce, przeprowadzić inspekcję wnętrza, otworzyć torbę i wyciągnąć z jej wnętrza ładunek.

Pozostałe trzy kategorie to przejazd po trudnym terenie, obsługa panelu serwisowego oraz dostarczenie narzędzi w odpowiednie miejsce.

Łazik Legendary Rover Team okazał się najlepszy. Pokonał ekipę „Impuls” z Politechniki Rzeszowskiej. Trzecie miejsce zdobyła drużyna Politechniki Białostockiej – #next. Czwarte miejsce przypadło PCz Rover Team Politechniki Częstochowskiej. Kolejne miejsca zajęli Kameleon Politechniki Opolskiej (5. miejsce) oraz SKA Robotics Politechniki Warszawskiej (6. miejsce).

To nie pierwszy sukces ekipy LRT. Dwa razy z rzędu (2015 i 2016 r.) zwyciężyła w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, a w 2014 r. zajęła w nich 3. miejsce. Ponadto w European Rover Challenge łazik rzeszowskich studentów zajął  7. miejsce.

IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama