Studenci Politechniki Rzeszowskiej, tworzący zespół Legendary Rover Team, powtórzyli ubiegłoroczny sukces. Ich łazik marsjański po raz drugi z rzędu okazał się najlepszy na świecie w zawodach rozegranych na pustyni w Utah.

Finałowe starcie zawodów University Rover Challenge na pustyni w Utah odbyło się 2 czerwca. Do rywalizacji stanęło 30 zespołów, w tym 7 polskich drużyn. Po konkurencjach półfinałowych, w ścisłej czternastce walczącej o tytuł zwycięzcy URC 2016, Polskę reprezentowało aż 5 zespołów.

Oprócz drużyn z Rzeszowa i Wrocławia, które zajęły pierwszy i trzeci stopień podium, w głównej finałowej fazie znaleźli się studenci z Łodzi (Raptors – 5 miejsce), Białegostoku (#next Team – 7 miejsce) i Częstochowy (PCz Rover Team – 10 miejsce).

W finałowym starciu URC najlepszy okazał się zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Kolejne miejsca na podium należą do WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej powtórzyli swój ubiegłoroczny sukces. Podczas zawodów w 2014 r. ich łazik marsjański również nie miał sobie równych. W 2013 r. zespół Legendary Rover Team podczas zawodów w Utah zajął trzecie miejsce.

Zwycięstwo w University Rover Challenge w tym roku nabiera dodatkowej wartości. Punktacja uzyskana w zawodach URC i European Rover Challenge (Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich) sumowana będzie w ramach Rover Challenge Series, czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society zostały włączone także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe.

Najlepsze zespoły z konkursu w Stanach Zjednoczonych, podczas ERC we wrześniu w Polsce walczyć będą nie tylko o wygraną w największych zawodach w Europie, ale także o utrzymanie wysokiej pozycji w klasyfikacji generalnej i finalnie o Puchar Świata Światowej Ligi Robotycznej.

Trzecia edycja ERC odbędzie  się w dniach 10-13 września 2016 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. To największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie.

W odróżnieniu od konkursu amerykańskiego, którego pustynne realia uniemożliwiają stworzenie przestrzeni dla widzów, ERC dedykowane jest w równym stopniu szerokiej publiczności i młodym inżynierom.

W zawodach wezmą udział 44 drużyny z 10 krajów świata. Rzeszów będzie reprezentowany właśnie przez Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Dwie poprzednie odsłony European Rover Challenge przyciągnęły łącznie ponad 50 tysięcy widzów.

Tegorocznej edycji zawodów w Jasionce towarzyszyć będą konferencja skupiona wokół tematu robotyki kosmicznej, warsztaty wspierające dalszy rozwój zespołów konstruktorów oraz strefa pokazów naukowo technologicznych. Obecnie trwa otwarty nabór wystawców.

Wszyscy, którzy chcą zaprezentować swoją działalność i przybliżyć tym samym odwiedzającym tajniki świata nauki, mogą zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu przez stronę internetową www.roverchallenge.eu.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama