Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Już 16 osób zmarło w Rzeszowie w związku z epidemią legionelli – poinformował w środę rzeszowski sanepid.

O dwóch kolejnych zgonach 30 sierpnia poinformował Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Od początku masowych zakażeń bakterią Legionella w Rzeszowie (pierwszy przypadki wykryto 17 sierpnia) zmarło już 16 osób. – U wszystkich osób, które zmarły, występowały choroby współistniejące – przekazał Ślączka. 

W środę sanepid poinformował także o dwóch kolejnych zakażeniach legionellą. Dotyczą one pacjentów, którzy zostali przyjęci do szpitala w dniach 26-27 sierpnia. Liczba osób zakażanych wzrosła już do 155. Najwięcej pacjentów jest z Rzeszowa – 104, a w powiecie rzeszowskim – 35, czterech z powiatu dębickiego, trzech – z ropczycko-sędziszowskiego.

Dwóch pacjentów z legionellą jest z powiatu łańcuckiego, po jednym z powiatów: jasielskiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz powiatu opolskiego z województwa lubelskiego. Ten ostatni pacjent w ostatnich tygodniach przebywał w Rzeszowie. 

Chorzy są w szpitalach w: Rzeszowie, Rudnej Małej, Górnie,  Dębicy, Przemyślu, Łańcucie, Kolbuszowej, Jaśle, Sędziszowie Małopolskim oraz w Lublinie. 

W czwartek sanepid ma podać wyniki badań kolejnych próbek wody pobranych do zbadania pod kątem występowania legionelli. Pierwsze z poniedziałku (4 na 9 próbek) wykazały bakterię, ale źródło zakażenia wciąż jest nieznane. Ministerstwo Zdrowia podało jednak, że najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia jest miejski system wodociągowy.

 

Choroba legionistów (legionelloza) charakteryzuje się ostrym zapaleniem płuc. Chorobę wywołuje bakteria Legionella. To skutek wdychania skażonej wody. W minioną sobotę i niedzielę cała miejska sieć wodociągowa w Rzeszowie była dezynfekowana. 

 

(ram)

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama