Zdjęcie: materiały szpitala

74-letnia kobieta, u której potwierdzono zakażenie legionellą, zmarła w szpitalu na ulicy Szopena w Rzeszowie.

O zgonie kobiety poinformował nas w piątek (8 września) Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

– Zmarła 74-latka z Rzeszowa od kilkunastu dni była hospitalizowana na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Miała choroby współistniejące, jej stan od początku był ciężki – przekazał Sroka.

To już siódmy zgon pacjenta z legionellą w USK w Rzeszowie, a jednocześnie 22. ofiara śmiertelna zakażenia bakterią w Rzeszowie. Dotychczas zmarło 11 mężczyzn i 11 kobiet w wieku od 53 do 98 lat.

– U wszystkich osób, które zmarły, występowały choroby współistniejące – poinformował w piątek Jaromir Ślączka, dyrektor rzeszowskiego sanepidu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W USK aktualnie przebywa 17 pacjentów z potwierdzoną legionellą – 9 w szpitalu na ulicy Szopena i 8 w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ulicy Rycerskiej. W szpitalu „płucnym” jest obecnie 24 pacjentów z zapaleniem płuc.

W piątek (8 września) rzeszowski sanepid poinformował, że liczba chorych na legionellozę nie zwiększyła się. Jest ich obecnie 166, najwięcej w Rzeszowie – 112, a w powiecie rzeszowskim – 38. Szczyt zachorowań odnotowano w dniach 12-16 sierpnia. 

Legionella wywołuje legionellozę (chorobę legionistów), czyli ostre zapalenie płuc spowodowane wdychaniem skażonej wody. Źródło zakażeń wciąż nie jest znane. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama