Reklama

Niestandardowe metody edukacyjne, interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę na wypowiedź – to nowa propozycja przekazywania młodzieży wiedzy o Unii Europejskiej. Pilotażowy projekt na Podkarpaciu przeprowadzi Komisja Europejska wraz z ekspertami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Do współpracy przy realizacji projektu „Lekcja na 12 gwiazdek” zostało także stowarzyszenie „Absolwent”.  O co chodzi w projekcie? Ma ona zwiększyć wiedzę młodych Polaków na temat Unii Europejskiej.

– Ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność, zarówno uczestników zajęć, jak i ich bliskich – rodziców, dziadków, rodzeństwa – wyjaśnia Ewa Nowak-Koprowicz, ekspert kampanii z ramienia WSIiZ w Rzeszowie.

W warsztatach uczestniczy młodzież szkół licealnych i technicznych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców z województwa podkarpackiego. Każdy, z 20 zaplanowanych na trwający rok szkolny, warsztatów realizowany jest w innej miejscowości.

Do tej pory organizatorzy akcji odwiedzili młodzież z: I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. W tym roku planowane są jeszcze warsztaty w Brzostku, Dynowie, Lesku, Nisku, Sanoku oraz Sokołowie Małopolskim.

W ramach warsztatów poruszane są aktualne, dla młodego człowieka, tematy takie jak: prezentacja możliwości w zakresie pracy, studiów czy wolontariatu, jakie UE otwiera przed młodymi ludźmi; działania UE wobec kryzysu migracyjnego; znaczenie walki w obronie praw człowieka w kontekście Nagrody im. Sacharowa oraz zagadnienia dotyczące kondycji współczesnej demokracji.

– Podczas zajęć dzielimy się również naszymi własnymi doświadczeniami związanymi z uczestnictwem w międzynarodowych szkoleniach w ramach programu Erasmus+, czy realizacją stażu lub wizyty studyjnej w Parlamencie Europejskim. Przekazujemy informacje o sieciach europejskich takich jak Europe Direct, Eurodesk, z którymi mamy do czynienia na co dzień  – dodaje Monika Lewicka-Bułatek z WSIiZ, animator kampanii.

To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce jest bardzo dobrze oceniane przez samych uczestników spotkań. Według Justyny z II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, uczestniczki zajęć, z książek nie nauczymy się tyle, co możemy nauczyć się od drugiego człowieka.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Tych lekcji powinno być jak najwięcej. Lekcje prowadzone są w postaci warsztatów, czyli mamy możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z wykładowcami, którzy mówią nam ciekawe rzeczy i tym samym możemy je łatwo zapamiętać – twierdzi Justyna.

– To bardzo dobre i pozytywne doświadczenie, rozmawiać z kimś, kto po prostu, w tym siedział i mówiąc kolokwialnie z kimś, kto się na tym zna – dodaje Sebastian, uczestnik zajęć, z dębickiego LO.

„Lekcja na 12 gwiazdek” to kolejne przedsięwzięcie rzeszowskiej uczelni, które ma przybliżać głównie młodzieży tematy związane z polskim członkostwem w UE, a szczególnie możliwościami, jakie mają mieszkańcy południowo-wschodniej Polski.

Do tych szans można zaliczyć m.in. możliwość pracy, studiowania czy podróżowania bez paszportu w wybranym państwie europejskim.

– WSIiZ jest dziś na Podkarpaciu głównym partnerem Komisji Europejskiej w tym zakresie, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacyjnego Europe Direct Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Rzeszów czy Enterprise Europe Network – dodaje Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama