Lekcje chorwackiego w rzeszowskim liceum. Pierwsza taka szkoła w Polsce

Uczniowie Społecznego Liceum nr 2 w Rzeszowie będą się uczyć języka chorwackiego. Nie będzie ocen, tylko praktyczna nauka języka. Szkoła podpisała umowę z Konsulatem Republiki Chorwacji w Krakowie. 

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

 – Nauka kolejnego języka otwiera kolejne okno na świat – mówiła w poniedziałek podczas uroczystego podpisania umowy Grażyna Szarama, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie. 

To będą dodatkowe lekcje języka obcego. Raz w tygodniu, po dwie godziny. Zostały zorganizowane dla klasy 2. Zajęcia poprowadzi lektor, który będzie przyjeżdżał do Rzeszowa z Krakowa. 

– Mieliśmy rozpocząć naukę wcześniej, ale plany pokrzyżowała nam pandemia. Dlatego zajęcia rozpoczynają się w kwietniu, potrwają do czerwca i będą kontynuowane po wakacjach – tłumaczy dyrektor Szarama. 

Poznać zwyczaje chorwackie 

Licealiści będą się uczyć języka, ale również poznają kulturę, historię i zwyczaje chorwackie. Szkoła chce też nawiązać współpracę partnerską i w przyszłości rozpocząć wymianę międzyszkolną.

 – To pierwsza klasa z językiem chorwackim w szkole średniej – powiedział Paweł Włodarczyk, Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie, który w poniedziałek przyjechał do Rzeszowa. Przypomniał też, że Split i Zadar to miasta partnerskie Rzeszowa i Podkarpacia, więc warto uczyć się tego języka.

– Te relacje będą się pogłębiać, a to oznacza, że język chorwacki będzie potrzebny, nie tylko w branży turystycznej, ale również do nawiązywania kontaktów gospodarczych – podkreślał konsul honorowy.  

 – Wierzę, że to dopiero początek, a znajomość języka spowoduje, że będziemy mogli się odwiedzać i organizować wspólne przedsięwzięcie z udziałem młodzieży chorwackiej i polskiej – dodała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, której podpis również znalazł się pod umową o współpracy. Stachowska nadzoruje miejską edukację. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama