Mimo, że sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku miał się rozpocząć 10 kwietnia, to już w miniony weekend pojawiły się pierwsze parasole.

Nie za wcześnie? – Nie. W umowach z restauratorami jest zapis, że ogródki mają się pojawić najpóźniej 10 kwietnia i tak jest od kilku lat. Prezydent Tadeusz Ferenc wydał specjalne zarządzenie na mocy którego ogródki można było otworzyć już 1 kwietnia. Niektórzy właściciele z tego skorzystali. Inni zaczęli w poniedziałek. Do 10 kwietnia na Rynku będzie więcej ogródków – mówi Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.

Pierwsze ogródki letnie pojawiły się w miniony weekend. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Znalezienie wolnego miejsca graniczyło z cudem. W poniedziałek kolejni restauratorzy zaczęli stawiać następne ogródki. Najwięcej będzie ich miał hotel Bristol – 5. – Pozostali nie więcej niż dwa. Wszystkich ogródków będzie 33 – wyjaśnia Tabin.

Ci restauratorzy, którzy chcieli postawić ogródek na Rynku, musieli wziąć udział w przetargu organizowanym przez MATiP. Za metr kwadratowy ogródka na jeden dzień cena wywoławcza wynosiła złotówkę – o 5 groszy więcej niż rok temu. Ogródki mają mieć powierzchnię 54 m kw. To oznacza, że restauratorzy za wynajęcie ogródka miesięcznie będą płacić ok. 1,5 tys. zł. Umowy z właścicielami podpisano do połowy października.

– Jeżeli będzie ładna pogoda, to umowy będziemy mogli przedłużyć do końca listopada za połowę wylicytowanej stawki – twierdzi Jerzy Tabin.

Podobnie jak w latach poprzednich, parasole ogródków muszą być w jednym kolorze – ecru. Kolejnym warunkiem było położenie zielonych wykładzin. Ogródki mogą mieć ci restauratorzy, którzy zagwarantowali, że odległość do lokalu w Rynku dzieli je nie więcej niż 20 m długości.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W tym roku zmieniły się za to kwiaty, którymi trzeba obsadzić ogródki. W ub. r. była to różowa pelargonia bluszczolistna „Villa de Paris Rosa”. Teraz ratusz postawił na czerwoną pelargonię bluszczolistną „Villa de Paris Rot”.

Ogródki będą czynne przez cały tydzień w godzinach otwarcia lokali.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

[sam id=”8″ codes=”true”]

Reklama